E diele, 25.02.2024, 07:39 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Trenat e ''shpresës''

E hene, 16.02.2015, 07:45 PM


Sejdi Berisha

 

TRENAT E “SHPRESËS”

(Ose Festa e Pavarësisë)

 

Ani ani, Kosovë

Jemi bërë njerëz pa adresë

Ku do ta kremtojmë

Pavarësinë tënde

Fëmijët tash

Nuk dinë për liri

Liria e tyre emigrim

Në stallat me lagështi

Në trenat e shpresës

Nëpër malet me terr nate

Duke ecur moçaleve

E kokën kthyer kah Kosova

 

Eh, Kosovë Kosovë...

Prapë e gjithmonë

Të duam Kosovë

Por jemi pak me hidhërim

Se lotët më rrëshqasin

Mbi flokët e vogëlushit

Me shpirt plot ëndrra

Me terr e me diell

Eh, Kosovë...

Pse fjala LIRI

Po zëvendësohet

Me NUK KTHEHËM MË...

 

Rrugë dhe rrugë

Malli e dhembja

Udhëtojnë me emrin Kosovë

E ikin nga ajo

Pse kështu Atdhe

Pse kështu Kosovë...

Prapë do kthehemi

Pa Ty

Dot nuk marrim frymë...(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora