E marte, 27.07.2021, 11:04 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Caio Werneck: Dr. Jose Saraiva Felipe emisar e misionar i denjë i Republikës së Kosovës

E diele, 06.04.2008, 04:13 PM


Deputeti Saraiva me Engjëll Koliqin
VEPRIMTARI KOSOVAR ENGJËLL KOLIQI SI AMBASADOR I VËRTETË I KOMBIT TË TIJ, U TAKUA ME DEPUTETIN E FAMSHËM TË PARLAMENTIT FEDERAL E ISH MINISTËR I SHËNDETËSISË:

DR JOSÉ SARAIVA FELIPE EMISAR E MISIONAR

I DENJË I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

PRANË QEVERISË FEDERALE NË BRAZILIA

Dr Saraiva, ish ministri ynë i shëndetësisë e deputet në Parlamentit Federal, që nga viti 1995 – pandërprerje, ka siguruar Z. Koliqin se pranon vullnetarisht rolin e emisarit dhe të misionarit të Republikës së Kosovës pranë Qeverisë Federale në Brazilia dhe se do të shfrytëzojë maksimalisht miqësinë e tij shembullore me ministrat, përfshirë edhe Presidentin, për ta shpejtuar njohjen e shtetit kosovar, nga Brazili, sepse – siç ka thënë vetë Ai – që moti e ka ndjerë në shpirt dhe e ka përqafuar çështjen e Kosovës dhe popullin e Saj.

Nga Caio WERNECK
 

Caio Werneck
Belo Horizonte, 6 prill 2008. – Veprimtari kosovar Engjëll Koliqi, i cili tashmë njihet pothuaj edhe si rezident në kryeqytetin tonë, i shoqëruar nga anëtarët tjerë të Drejtorisë së Institutit për bashkëpunim mes Brazilit e Kosovës – BRAKOS – Dr Vera Lúcia Alves Neves (zëvendëspresidente e parë vikare) dhe Paulo Thiago Vieira da Silva Fernandes (drejtor i projekteve ndërkombëtare), mbrëmë – në studion e Avokatit të mirënjohur – Dr Paulo Ernesto Vieira Fernandes, falë miqësisë së Tij, është takuar me deputetin e shtetit tonë Minas Gerais në Parlamentin Federal – Dr José Saraiva Felipe, për të biseduar për njohjen sa më të shpejtë të Republikës së Kosovës, nga Qeveria Federale e Brazilit dhe për të shqyrtuar mundësinë e fillimit të mbarë të projekteve të gjithëmbarshme, në bashkëpunimin mes dy vendeve, të inicuara nga Instituti BRAKOS. Në këtë takim, deputetin e shoqëronte Dr Francisco Carlos Freire, njëri nga drejtuesit e Sigurimit Shëndetësor në Qeverin e Shtetit Minas Gerais. Deputeti Saraiva, që nga viti 1995 – pandërprerje, i cili deri para pak muajsh ka qenë ministër i shëndetësisë, në Qeverinë Federale dhe që është tërhequr për shkak të rikandidimit të tij në zgjedhjet e ardhshme, që në fillim i ka thënë mysafirit se që nga koha  e luftës është mishëruar me çështjen e Kosovës, duke ndjerë në shpirt dhembjet dhe vuajtjet e popullit të Saj. Ai e ka siguruar Z. Koliqi, se do të shfrytëzojë maksimalisht miqësinë e tij shembullore me ministrat e Qeverisë Federale, përfshirë edhe Presidentin, që ta shpejtojë procedurën e njohjes së Republikës së Kosovës nga Brazili. Kështu, ai vullnetarisht mori rolin e emisarit dhe të misionarit të denjë të Kosovës pranë Qeverisë Federale në Brazilia.

Avokati Paulo Ernesto, Vera Lúcia, Engjëlli dhe Francisco
Mbasi që Engjëlli dhe shoqëruesit tjerë e njoftuan Deputetin për nismat e bashkëpunimit, me projekte konkrtete, nga Instituti BRAKOS, Ai i garantoi ata se do t'i përkrah gjithnjë dhe do të jetë çelës i këtyre projekteve në të gjitha dyert e institucioneve shtetërore të Brazilit. Meqë ishte e fushëveprimit të Tij profesional, drejtuesit e BRAKOS-it i kërkuan menjëherë përkrahjen e projektit për Spitalin e Stubllës në Kosovë. Ai u përgjigj pozitivisht, duke thënë se ndihma e tij nuk do të mungojë kurrë, në çdo pikëpamje që ka mundësi.

Në fund, mbasi e ka falënderuar Deputetin, i cili është edhe profesor ordinar në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit Federal të Minas Gerais-it, Engjëll Koliqi i ka kërkuar Atij të shprehet për gatishmërinë për një vizitë në Kosovë, me një delegacion të Parlamentit Federal. Ai ka thënë se nëse vjen një ftesë nga Parlamenti i Kosovës, ose nga Ministria e Shëndetësisë, Ai menjëherë do të përgjigjet pozitivisht dhe do të organizoj delegacionin për të vizituar Kosovën. Koliqi i ka thënë se do t'i përcjell të gjitha këto në institucionet e Republikës së Kosovës, të cilat besoj se e dërgojnë ftesën, pa vonuar, kurse Ai ka siguruar se vizita mund të realizohet, madje edhe me premtime dhe me marrëveshje për ndihma konkrete për Kosovën.

Deputeti me Koliqin(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Caio Werneck: Një pritje dinjitoze me një festë madhështore për të uruar Republikën e Kosovës Caio Werneck: Engjëll Koliqi sjell freski me muzikën burimore shqiptare Caio Werneck: Fillon implementimi konkret i binjakëzimit Itabirito-Stubëll Në kishat braziliane lutje dhe bekime speciale për Republikën dhe Popullin e Kosovës Engjëll Koliqi: Ka ardhur koha të qërohen hesapet me bijt' e kurvës Rusi Caio Werneck: Ligjëratë me argumente e porosi shumë domethënëse e Engjëll Koliqit Engjëll Koliqi: Republika e Kosovës, shtet kukull apo funksional?! Edhe një ligjëratë e bukur e profesor Engjëll Koliqit në Belo Horizonte Prefektura e kryeqytetit Mineir - Belo Horizonte shikon me interes të madh kah Kosova Caio Werneck: Interesim për ngritjen e një qendre për fekondimin e lopëve në Kosovë Caio Werneck: Veprimtari shqiptar - Engjëll Koliqi në Agjensinë Publike të Turizmit ''Belotur'' Mbremje festive, ne Aschaffenburg te Gjermanise Jemi të gatshëm të investojmë në Kosovë Caio Werneck: Edhe një ligjëratë e suksesshme e profesorit kosovar - Engjëll Koliqi Parlamenti i shtetit Minas Gerais: Ta njohim menjëherë Republikën e Kosovës Engjëll Koliqi: Brazil njihe menjëherë Republikën e Kosovës Xhafer Leci: Festë madhështore për Pavarësin e Kosovës në Kirchheim Teck të Gjermanisë Ekskluzive - Alma Papamihali: Manifestim i madh ne Frankfurt, me rastin e Pavarsise Miçeku i Shën Mërisë, parku me dëborë i kryeqytetit Memaliaj, Njerëzit rikthehen në qytet

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora