E marte, 22.06.2021, 03:23 AM (GMT+1)

Mendime

Bahtir Hamza: Rexhep Qosja është Hija e vet zotit

E premte, 18.01.2008, 03:22 AM


REXHEP QOSJA ËSHTË HIJA E VET ZOTIT

Shkruan: Bahtir Hamza

13.Janar.2008.

Rexhep Qosja dhe Bahtir Hamza
Kur zihet në gojë emri i Profesor Rexhep Qosjes ata që e duan kombin duhet të ngriten në këmbë, ndërsa për të tjerët vlen thënia e Qosjes:”Vdekja më vjen prej syve të tillë”.

Rexhep Qosja është profeti ynë i kombit.
Rexhep Qosja është numer një në letërsi.
Rexhep Qosjen e kërkon gjuha,toka, atdheu,nxënsi e studenti.
Rexhep Qosja është intelektual me kulturë të lartë.
Çdo mendim i tij është mendim profeti,sepse Profesor Rexhep Qosja, guxon ta thotë të vërtetën kudo me dashuri.
Kuptohet që është i sulmuar nga të verbërit nga pushtetarët me dy bytha,nga bashkpuntorët e UDB-es,që ishin sigurimcat e shtetit Jugosllav.

Kështu ishte edhe me të madhin Faik Konica,e sot Faik Konica, është ngjallur, e ngjalli guximi për ta thënë të vërteten gjithmonë.
Akadamik Rexhep Qosja, është hija e vet ZOTIT,anmiqët, të vrebërit e shohin të vogël dhe të këtillë e dëshirojnë kolosin tonë, e kolosët si Profesor Rexhep Qosja, lindin në cdo dyqindë (200)vjet.Ndërsa Tempulli i tij do të jeton edhe dy mijë vjet.

Rexhep Qosja, është ndër figurat më madhështore shqiptare.
PENA SHQIPTARE,e shapllë intelektualin më të madh e më të guximshëm të shekullit njëzet,(XX) dhe anëtar nderi i Shoqatës alternative të poetëve’’PENA SHQIPTARE’’

Ky shkrim EDITORIAL, është marrë nga gazeta:”PENA SHQIPTARE” Nr=5. Shkurt.2005.Prishtinë.


BAHTIR HAMZA

I GJALLË MBETET TEMPULLI YT

(Rexhep Qosjes)

Ti, nga nata e Vuthajve, Kosovën përqafove
Zgjim nëpër vite e mote i palodhur
Gjak i paster i kombit shqiptar
Nderin e shqiptarisë lartësove
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI.

Me buzëdridhje ligjërove për shtigjet e lirisë.
Gjuhen shqipe,të lidhur në palcën korrizore
Në trupin tënd shpirti dhe trupi i Shqiperise
I ndezur mes luleve e dhëmbjeve prore.
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI.

Kosova dhe shqiptarët,mbërthyer me ROBËRI,
Ti nyje e dy shekujve për LIRI
Deshtën të verbojnë laraskat me TRADHTI
Gjarpërinjtë helmues,me të humb KRENARI
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI

Me të shue frymarrjen e mushkërive
Dhempira e lugaterë që kanë vulë krimi
Me të gllabrua për së gjalli, hijenat e zhgjebosura
Në joplotonin e lirisë, me të ulë në karrigë të zezë
“E VDEKJA MË VJEN PREJ SYVE TË TILLË”

Ti bir i dheut të shqipes,nuk i morre dyert e Botës
Shqiptarët mes errësirës e dhëmbjes,lotojnë
PROFETIZMI YT çdo pranverë ndriqim i kohes
O Rexhep Qosja, VDEKJEN S’TA PRANOJ,
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI

Shtator.02.2007.Toronto.

NË KËRKIM TË DIELLIT

Të shanë të sharët,
Ata qe ti i rrite, në Tempullin tënd, i shkollove,e i edukove....
Të plagosën me shpifje e gënjeshtra,shqiptarët UDB-ash me Serbi.
Shqiptarët e Kosovës,në Kosovë,- e Kosova,jashtë Kosovës!
Medet o Medet – oj Shqiptari……
Edhe sa shekuj shqiptarët do të jenë robot,e nën robëri ..........
I GJALLË MBETET TEMPULLI YT,
TI HIJE E VET ZOTIT,NJERI.

E Diele.18.korrik.2005. New YORK.USA.(Vota: 2 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora