E hene, 13.07.2020, 01:35 PM (GMT+1)

Search by date: 6/8/2020

Edison Ypi: Gomari shan Ambasadorin

Ta shajë gomari Ambasadorin është turp shtazarak. Por është dhe punë me leverdi. Se nga gomar që je, bëhesh menjëherë i shquar, i rëndësishëm, i lavdishëm. Mirpo duhet të plotësosh disa kushte.Të jesh aq gomar sa të shash me sukses një ambasador, kushti i parë është të jesh halabak...

Frank Shkreli: Thank You, America!

Ashtu, si 50-vjet më parë, i ardhur rishtas në këtë vend, kisha shprehur ndjenjat e mia për Amerikën në një shkrim modest si student në Kolegjin Lehman në Nju Jork, edhe sot e kësaj dite jam krenar të them gjithnjë me zemër dhe bindje: I love America! Të Dua Amerikë!...

Meri Lalaj: Andon S. Frashëri i fundmi i dishepujve të Nolit

Kam vite të tëra që mbart në kujtesë emrin e shkrimtarit, publicistit dhe shqipëruesit Andon S. Frashëri. Në vitin 1964, vajzë e re, kur sapo pata kryer studimet e larta u emërova mësuese e gjuhës angleze në gjimnazin e Korçës, dhe unë për herë të parë e jepja këtë gjuhë të huaj në atë qytet...

Qendresa Nikqi: Mesazhi i Rinisë për Liderët e Ballkanit

Me 5 qershor 2020, anëtarët e degёve tё LDA Balkan patёn mundёsinё tё kalonin njё eksperiencё motivuese, pёrgjatё mbajtjes sё trajnimit me temё “Udhёheqja dhe Qeverisja Efektive”, e cila shёnoi dhe pjesmarrjen mjaft tё veçantё, tё Dr. Ermira Babamusta, fituese e Çmimit të Artë të Presidentit...

Fahri Dahri: Çfarë është bërë me Gjenocidin?

Qëndrimet denigruese dhe mohuese të kishës dhe shtetit ortodoks grek të vërtetuara kundra etnisë shqiptare, përfshirë banorët autoktonë të Çamërisë (çamët myslimanë në Shqipëri dhe çamët ortodoks në Çamëri-Greqi) dhe arvanitasit, krahas realitetit antidemokratik të shtetit Grek...

Luan Kalana: Brezi i mundimeve

-S’mund ta mendonim ,ne kete dite te bukur,mbi ju o te mundur ,brezi  e mundimeve ,lozin lojen  e shahu padronet  miliardere,si guret e shahut ju perdorin kur dilni ne rruge,Te kuqte me te blute,ndrrojne protofolet qeverite,...

Qazim Shehu: Një libër që zgjeron horizontin njohës

Skënder Farka është një eksplorues i zoti i bukurive natyrore të fshatrave të Tiranës. Këtë, ai e ka dëshmuar në mjaft libra të tij, të cilat japin  në detaje terrenin gjeografik të fshatrave e zonave,historinë, arkeologjinë, të kaluarën dhe të tashmen, tradita, zakone, kontakte me njerëz, biografi personale dhe histori suksesi...

Qazim Namani: Familja Gjinolli dhe sundimi i tyre në qytetin e Vrajës

Gjatë shekullit XVIII dhe fillim të shekullit XIX, Pashallarët shqiptar qeverisnin si gjysmë të pavarur, e kishin ushtrinë e tyre, mirëpo dhe shpesh herë i harxhonin potencialet e tyre ushtarake, duke luftuar mes veti, për grabitje të pronës, dhe territoreve të njëri tjetrit...

Gani Qarri: Apel publik Ramush Haradinajt

Ramush largohu nga koalicioni me Listën srpska, e cila po shihet hapur se dominon qeverinë e sapoformuar kundërligjshëm, sepse e more në qafë krejt Kosovën.Tërhiqe partinë nga qeveria kukull e Avdullah Hotit butakut të Isa Mustafës ministrit të Rrahman Morinës dhe bashkëpunëtorit të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora