E hene, 13.07.2020, 11:17 AM (GMT+1)

Search by date: 6/17/2020

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në qytetin e Kassovës

Rajoni i Malësisë së Galabit shtrihej në mes të qyteteve të zhvilluara në kohën ë antikitetit Nishit dhe Ulpianës. Nga burimet e autorëve antik kuptojmë se në këtë rajon jetonte fisi i njohur dardan Galabroi. Gjatë kohës së sundimit romak në këtë rajon rrëzë kodrinave të pasura me minerale u ndërtuan disa qytete të...

Gjon Markokaj: Morali kombëtar shqiptar

Beslidhjet e herëpashershme shqiptare, kuvëndet, kushtrimet e luftrat për liri e Pavarësi Kombëtare e kanë ruajtë vazhdimisht -- MORALIN KOMBËTAR SHQIPTAR.I shtroj nji pyetje vetës; a e kemi MORALIN KOMBËTAR SHQIPTAR në nivelin e “atëhershem”... ? Në mëndjen time, thëm se jo...

Kalosh Çeliku: Policët e partive politike me Covid -19 në ‘’Bit-Pazar’’

Përditë, Televizioni kombëtar ALSAT -m, gjatë lajmeve e jepte edhe një insert inçizimi me kamerë të fshehtë, sesi: Kalosh Çeliku edhe  mes masave të Qeverisë Maqedonisë Veriut, në Orën policore të Pandemisë Covid -19, zbretë pa frikë dhe maskë para syve të policisë mes kalimtarëve të rastit nga Ura e...

Ndue Ukaj: Shtëpia e Bardhë është e bardhë si bora

Dhe shqiptarët e mençur këtë gjë e kanë ditur gjithmonë, ndaj janë gëzuar sa herë janë ftuar aty, sepse prej aty kanë cicërruar zërat e lirisë dhe të demokracisë. E prej asaj Shtëpie ka ardhë pranvera për shqiptarët, mbas dimrave të gjatë e plot acar.Para më shumë se dy dekadave, krejt shpresat i ...

Frank Shkreli: Në kujtim të patriotit Emin Fazlija

16 Qershori shënoi 5-vjetorin e vdekjes së Emin Fazlisë, ose siç njihej dikur me pseudonimin, Emil Kastrioti.  Unë nuk e kam njohur personalisht Emin Fazlinë, por kam komunikuar duke çkëmbyer disa letra me të në fillim të 1970-ave.  Për më shumë të dhëna se kush ...

Timo Mërkuri: Ninulla e Erimioni Mërkuri

Të gjithë kemi përjetuar magjinë e ninullave, ato këngë të shkurtëra qënëna i këndon fëmijës  me synim vënien e tij në gjumë. Duke u rikthyer në foshnjëri kujtojmë  tekstet e tyre që më shumë se këngë ngjasonin me një bashkëbisedim intim mes nënës dhe fëmijës, tekste të krijuar instiktivisht   në përshtatje me

Sinan Gashi: Dy poezi nga cikli ''Vargjet e jetës time'' të Tomorr Alikos

Autori i këtyre poezive, Tomorr Aliko (1925 - ) është nga Libohova (Shqipëri). Që 17 vjeç përqafoi idetë nacionaliste, kur edhe u bë anëtar i “Ballit Kombëtar”, udhëhequr nga Mit’hat Frashëri. Për idetë e tija denohet me burgim të përjetshëm. Lirohet më 1963, pas 17 vjet burgimi. Pastaj internohet në...

Martin Camaj: Larg atyne që flasin si unë (Cikël poetik)

Figura e Martin Camajt si studiues dhe shkrimtar zë një vend të shquar në kulturën kombëtare shqiptare. Ndonëse ai jetoi larg lexuesit të tij natyral dhe i munguan efektet e recepsionit, prapëseprapë letërsia e Camajt e përmban mjaft të gjallë bashkëbisedimin me lexuesin e tij shqiptar...

Lekë Mrijaj: Homazh për Prof. Dr. Simë Dobrecin

Mbrëmë në Braticë të Ulqinit, në moshën 86 vjeçare iku në përjetësi krijuesi e profesori i shkencave të mjeksisë, prof. dr. Simë Dobreci, të të cilin e njohim si një doajen të spikatur në këndin hulumtues, studimor dhe si një kryeredaktor e botues shumëvjeçar të revistës “Buzuku”, e veprimtar të palodhur në çështjen...

Ndue Dedaj: Pandemia dhe etika e vdekjes

Papa Françesku tërheq vëmendjen: “Pandemia ka treguar se shoqëritë tona nuk janë aq të organizuara pёr t’u krijuar një vend të moshuarve, me respektin e duhur për dinjitetin dhe brishtësinë e tyre. Aty ku nuk ka kujdes e dashuri për të moshuarit, nuk ka të ardhme për të rinjtë.” Ky reflektim social-fiozofik i Atit të Shenjtë...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (V)

Çdo gjë që e fillon me padrejtësi dhe me të keq, aq më pak kur dëshiron që të marrësh një territor të huaj e të zhdukësh paraardhësit e tij, edhe gjurmët e ekzistencës së tyre, kjo gjë nuk është aspak e arësyeshme, nëse është e plaçkitur apo e vjedhur, gjoja “me fakte”, pa autorizim të mirëfilltë, e nuk...

Gjekë Gjonaj: Humbëm Prof. Dr. Simë Dobrecin

Mbreme ne fshatin Bratice te Ulqinit pushoi se rrahuri zemra e prof. dr. Sime Gjon Dobrecit. Na la ne moshen 85 vjecare dhe ne e  humben ate. Dermatologun tone te  famshem dhe  te dashur. Personalitetin e ralle nder shqiptaret ne Malin e Zi, Nderin e Kombit. Njeriun me dinjitet dhe integritet...

Remzi Limani: E bukura në dimensionin artistik

Mëtej, në ilustracionet e Afrim Shatkut, patjetër vargëzohen pamjet e heronjëve tanë kombëtarë si artefakte dhe pararojë e një të kaluare të gdhendur në fletat e historisë jo vetëm kombëtare. Në shfletimet e mëtejme, veprave të artistit tonë, shohim edhe portretin, natyrën e qetë dhe kreacione të tjera të cilat tok së...

Eshref Ymeri: Një poezi me tingëllim mjaft aktual për fatin e Kosovës

Siç mësova nga faqet e internetit, më 27 qershor, kryetradhtarët e Kosovës do të shkojnë në Vashington, ku, në bashkëpunim me Richard Grenellin, duan të firmosin ose për t’i dhuruar Serbisë Veriun e Mitrovicës, ose për ta lënë nën administrim ndërkombëtar për interesat e Serbisë, çka do të thotë poshtërim jo vetëm i Kosovës...

Atdhe Geci: Agalemët e demokracisë

Nuk janë Coronat dhe as bijat e sajqë kërcënojnë njeriun e njerëzimitjanë pushtetarët, shpikësit e vrasjeve masivekorrupsioni i magnatëve të errtëdhe luftërat për fitime evarre të rejaZgalemë të demokracisë, zgjohuni...

Shefqet Dibrani: Kërkim përtej së mundshmes

Valdet N. Berisha është ndër poetët më të kompletuar që i ka arkipelagu shqiptar në Zvicër. Ai ndjehet një tip perandori, qoftë kjo perandori në suazat e mendimit krijues apo edhe në jetën e përditshme si qytetar i rëndomtë, veti kjo që e karakterizon me një pedanteri qytetare, ku ndërthuren arritjet në fushë...

Valbona Hadri: Seç tha trimi sypatrembur

Në ballë të brigadës me këngë burrashbashkë me shokë të një gjaku të një fisizgjatën zërin ngjitën qiellin e kushtrimit. I urtë i qetë, burrë fisnik i sinqert,I vendosur të jep jetë,nxjerrë gjashtorën i jep përpjetë...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora