E hene, 13.07.2020, 01:30 PM (GMT+1)

Search by date: 6/11/2020

Nikë Gashaj: Kryengritja e Malësisë së Mbishkodrës - 1911

Nisemi nga njohja e historisë politike se Kryengritja e Malësisë së Mbishkodrës  e vitit 1911 iu imponua fuqishëm historiografisë shqiptare. Kryengritja e Malësisë së Mbishkodrës si dhe gjithë që e përcolli atë u bë objekt shkrimesh e analizash të bashkëkohësve, të huajve që përcollën për së...

Kozeta Zylo: Mësues Selam Gjoni do të kujtohet përgjithmonë

Figura e mësuesit duhet të jetë figura më e pastër dhe të udhëheq me shembullin e tij, një mësues të tillë e ka pasur Mezhgorani i Tepelenës.  Ndonëse e kaloi vitin e tij në amëshim që kur u largua nga kjo botë mësimdhënia e tij vazhdon të ketë ndikim ashtu sic thotë Henry Adams se...

Frank Shkreli: Lidhja e Prizrenit - frymëzim për brezat

Sipas një numri burimesh historike, Kuvendi Kombëtar i Lidhjes së Prizrenit u hap më 10 qershor 1878, por jo të gjithë pjesëmarrësit e krahinave shqiptare që duhej të ishin aty mundën të arrinin në kohë.  Sipas historianëve, nga ata që mungonin ditën e parë ishin delegatët e vilajetit të Shkodrës...

Mevlud Buci: Xhavit Gasa, poeti i dhimbjes dhe i mallit për vendlindjen

Jeta. Sa e bukur e krenare, por edhe sa e vuajtur e tragjike, sa e dhimbshme aq edhe fisnike, sa e shndritshme aq edhe e errësuar, sa e përkushtuar aq edhe gjurmëlënëse. Këto e plot të tjera lexuesi i zbulon në rileximin e librit poetik “Të fala nga Londra” të matjanit të fisnikërisë e të vuajtjeve Xhavit Gasa...

Fazli Maloku: Lugetërit nuk dinë të ndalën

Është e pashpjegueshme dhe jo njerëzore sulmi i furishëm mediatik i lugetërve me në krye kryelugatin Hashim Thaçi ndaj përsonalitetit të z. Vjosa Osmanit, njëra ndër politikanët më të pastërt nga të gjitha aspektet në gjithë Republikën e Kosovës, si dhe njëra ndër përsonalitete më të votuara në zgjedhjet e 6 tetorit 2019...

Kristaq Turtulli: Të treturit dhe të ''paditurit'' nuk mund të gjykohen

S’mundi të lexojë, i përvëlonin sytë. Rrëkeja e kripur e lotëve njomi brazdat e thata të rrudhave dhe, me vështirësi përmbajti hungërimën. U tërhoq si zvarranik i shkelur, duke iu marrë këmbët, por gazetën s’e lëshoi nga dora. Dielli qëndronte në kupë të qiellit dhe përvëlonte. Prej djersës këmisha...

Fran Gjoka: Porositë e Gjergj Fishtës për edukimin e fëmijëve

Është thënë vazhdimisht dhe gjithnjë do thuhet se “Fëmijët janë e sotmja dhe  e ardhmja e vendit”.  Kjo nuk është formale, por një e vërtetë e padiskutueshme, të cilën e pranojmë të gjithë. Ndaj për fëmijët shoqëria njerëzore është përherë më e ndjeshme, sikurse dhe institucionet e saj...

Edison Ypi: Pastruse

Të jetosh vetëm. Të shkruash pa u paguar. Të ikësh si i hazdisur me naftën tënde nëpër katunde të largëta për të parë ngjyra marramendëse, nuhatur aromat dehëse, dëgjuar shushurimat e përrenjve, dhe shtëpinë ta mbash të rregullt, e pamundur pa një pastruse...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora