E premte, 21.02.2020, 12:34 PM (GMT)

Search by date: 5/4/2019

Zeqir Lushaj: Jehonën e Hasit e ndjen krejt atdheu

Heeej, ju kujtoj qe ne fillim se jane Gjonajt e Hasit te Prizrenit, jane Gjanajt qe njohin aq mire hapat e fjalet e te madhit Pjeter Bogdani. Jane Gjonajt fqinje me Zymin e të mirenjohurit Shqefen Gjeçovi , jane Gjonajt ku profesori i shquar Anton Çeta pikrisht nga ky shesh mes malesh nisi ortekun e madhe te Pajtimit te Gjaqeve...

Blerim Rrecaj: Nga prilli në maj

Rrotat e valixheve që tërhiqen dhe rrotat e aeroplanëve që ngriten e bien ta japin idenë e një krahasimi të denjë. Dhe këto rrota rrokullisin me vete gjurmë gëzimesh, afrimesh, largimesh e mallëngjimesh.Njëri nga nxënësit ka hipur në njërin nga drurët e oborrit të shkollës dhe hap zarfin për të parë...

Alfred Papuçiu: Arbanasit e Zarës

Bashkëkombasit kudo që janë në Europë, në Amerikë, Australi, Amerikë Latine e gjetiu, bëjnë një shërbim  për mbajtjen gjallë të frymës kombëtare, edhe përkohësisht jashtë tokës mëmë. Kete mendoja kur nga shtypi mora vesh se Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim një grup nga Arbanasit e Zarës në Kroaci...

Reshat Kripa: Përjetësisht (3)

Një natë më parë. Arbëri po kthehej në shtëpi pas takimit me Blerinën. Gjatë gjithë rrugës nuk i hiqej nga mendja biseda që kishte bërë me të. I dilte para syve fytyra e Ibrahimit dhe i dukej sikur ajo i buzëqeshte por në atë buzëqeshje  shikonte një ironi që ai mundohej  ta fshihte. Hyri në rrugicën e shtëpisë. Edhe pak hapa dhe do ...

Milazim Kadriu: Në Zym të Hasit u mbajt manifestimi ‘Dita e Plisit’

Zymi i Hasit, Zymi historik që në gjirin e vetë ka shumë  monumente historike të kulturës e trashëgimisë sonë kombëtare tashmë është i njohur si vend ku zhvillohen aktivitete të ndryshme kulturo-artistike, por ditën e 30 prillit pati një festë të veçantë ngase këtu u shënua Dita e Plisit, pjesa e parë e edicionit të gjashtë...

Ndue Ukaj: Liria e shprehjes

Sot, në ditën kushtuar lirisë së shprehjes, këshillat e mira, sidomos ato që vijnë nga njerëz të ditur, duhet t’i shfrytëzojmë si terapi për shëndetin e ligështuar kombëtar. Dhe, në këtë rast, na vjen në mendje Albert Camy, shkrimtar jashtëzakonisht i ditur dhe dritëdhënës, i cili për lirinë kështu shkruante...

Xhafer Leci: Hashimi nuk ndalet - Kosova drejt ricopëtimit

Deri kur do të heshtin Unversitetet-studentët e Prishtinës, Tiranës, Tetovës dhe ata të Mërgatës?!Nuk kanë më vlerë shkrimet, intervistat, analizat… Sepse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk e ka ndërmend të ndalet, deri në ndarjen, copëtimin definitiv të Kosovës, të cilën, në këta kufij ekzistues,...

Nezi Plaku-Velaj: Ju që mbillni me duart tuaja të hekurta mjerimin

Damarët tuaj kullojnë vetëm tragjediGjak të pastër të pafajshëm kullojnëO baloza të zi!Farkëtues të urrejtejes jeni juve në këtë botë të mallkuarQe s`ka qetësiVëllazërinë e ktheni në intriga me mjeshtëriMe mëri, vëllavrasje përcarje,O mjeshtër të mëdhenj, si intrigues, Jeni të rrallë...

Poezi nga Luan Kalana

...bakllavaja, Mbretëresha e ëmbëlsisë-Kush ty të ka shpikur, të ka lindur,cilët ty njerëz të kanë embelsuar?ti ke si shenjtorët, një ditë të shënuar,rituale në kalendar,per gezime e bekuar.në tërë gjuhët e botës ke një emër...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese