E shtune, 26.09.2020, 01:10 AM (GMT+1)

Search by date: 5/2/2020

Sinan Gashi: Trinia artistike e Agim Ramadanit

Nga se është quajtur edhe art diçka nga manifestimi ushtarak, e dihet për atë  poetik dhe atë të pikturës, që të tria këto janë dhuntitë brenda që qenje madhore njerëzore, që quhet Agim Ramadani, dëshmor i lirisë së Atdheut. Por në madhështi sikur është edhe fatkeqësia: ato na lënë shpejt. Ikën nga kjo jetë e zallahisë...

Xhemal Ahmeti: Frika si kryepandemi

Ralph Waldo Emerson konsideronte frikën ndër pandemitë më të rrezikshme që kërcënojnë ekzistencën e humanitetit. Sipas tij frika mund njerëzimin më shpejtë se çdo fuqi tjetër. Mark Aureli shkakun e përhapjes dhe efektin brutal të frikës e lidhte me vdekjen. Njeriu përherë nën kërcënimin se do vdesë nuk ia del t’ia nis jetës...

Blerim Latifi: Tri gabimet intelektuale të Blerim Rekës

E lexova një koment të Blerim Rekës mbi vendimin e djeshëm të Gjykatës Kushtetuese. Në pak paragrafë, që përmban teksti i tij, doktori shkupjan i drejtësisë bën tri gabime esenciale intelektuale.Gabimi i parë: Kushtetuta nuk është roman, thotë Reka. Teza..

Ndue Ukaj: Propaganda e egër ideologjike

Apologjetë dhe besimtarë të pushtetit të tanishëm kanë hyrë furishëm në tufën e militantëve të verbuar politikë dhe po bëjnë çmos të forcojnë makinerinë e propagandës së egër ideologjike e politike, për Mesian politik të Kosovës.Në një mjedis social si ky i ynë, me plot mungesa, është e lehtë të shfrytëzosh...

Skënder Kapiti: Kërcënimi i Koronavirusit

Natyrën duhet ta shfrytëzojmë duke zbuluar dhe duke iu përshtatur ligjeve të saj dhe jo duke e shkatërruar atë, sepse natyra pastaj hakmerret fuqishëm.Po kështu duhet ta ruajmë e mbrojmë moralitetin njerëzor, pasi largimi nga morali kërcënon jetën njerëzore dhe familjen...

Florim Zeqa: Vendimi i kushtetueses për pezullim, rast i mirë për reflektim!

Gjatë ditës së djeshme, përderisa partitë politike të etshme për pushtet e prisnin verdiktin e Gjykatës Kushtetuese, nga pika kufitare në Merdare e deri në Pejë qarkulluan të papenguar nga askush dy kamion nga Serbia me foto gjigante të Putinit të Karagjiqit, për t'na përkujtuar dhimbjet shpirtërore dhe dështimet...

Hajro Limaj: Zbulimi i Shemsie Kadrisë në Turqi

Në një nga ditët e shtatorit 1999, nga nje media turke e dores se dyte, lexova një njoftim tepër të shkurtër “Presidentja e fimës rentiere “Gjallica” në Shqipëri është strehuar në Izmir me pasaportë turke” .Shemsie Kadria ishte në kërkim ndërkombëtar, për dramën që u solli shqiptarëve me firmën rentiere...

Fatmir Minguli: Studjuesi Arqile Gjata mes poezisё dhe kritikёs letrare

Jo mё kot solla qё nё krye tё kёsaj analize kёto dy referime tё mёsipёrme, tё cilat kanё lidhje me vetё thelbin e krijimtarisё sё poetit, studjuesit dhe kritikut letrar Arqile Gjata. Ai mes librave tё tij ka shumё me poezi e disa libra me studime. Eshtё njё kompleks elegant botimesh qё kanё filluar qё nё vitin 2005...

Sevdail Hyseni: 1 Maji pandemik

Menduam këtë herë s'na ndal pandemia,Për Festën e 1 Majit të ikim nga shtëpia! S'e kuptojmë Virusin pse me kaq nxitim,Kanë nevojë betejat për një armëpushim! Të paktën për Maj kur jemi t'papunë,Kemi ngel të keqen edhe pa sapunë! Të gjitha rezervat, kanë zbritur n'limitNa ka ardhur durimi dy gishta nën fyt!...

Prend Buzhala: Kumtar nga shpellat e vetmisë (4)

Të më ndjeni, rrëfimet në kohë jonormale, ngjajnë së tepërmi në rrëfime të përçudshme. Në rrëfime fantastike. Kur vetë e di se si po jetoj, këtu i mbyllur në dhomë-kibucin tim, në dhomë-shpellën time në qytet (quajeni si të doni), gjithçka po më duket se po e jetoj një tjetër botë. Një tjetër realitet, që ia kalon fantastikes...

Fritz Radovani: Si shkruhet sakt historia?

Akademikët tanë perpara se me fillue me shkrue per “Historinë e lavdishme të Partisë” dhe “Rilindjes” saj, pijnë një gotë Whisky Antivirus. Fillon pastrimi trunit.Historia del e saktë dhe nuk lejon hymjen e Virusit!...

Prend Buzhala: Sindromet - E Majta, E Djathta

Të gjitha partitë politike në Kosovë kanë ME SHUMICË elektorat të majtë, elektorat socialist. Pse?! Sepse kërkojnë punë nga shteti, punësohen nga partia-shtet. Policia, gjykatat, institucionet mbushullohen nga simpatizantët e anëtarët e një partie. Në këtë mënyrë edhe shteti kontrollohet më lehtë...

Hilmi Gashi: Naxhija dhe Blerimi, dy emra krenarie

Lagja Gashani-Bytyqi, që shtrihet buzë magjistrales Drenas-Skënderaj, pjesë e fshatit të madh Qendresë (Tërstenik), kuvendi komunal Drenas (Gllogovcë), edhe pse me mbi 30 shtëpi, edhe për kundër vështirësive ekonomike përgjatë së kaluares, është një ndër lagjet më të shkolluara në komunen tonë të Drenasit...

Mevlud Buci: Taksa, maska dhe laraska

Sapo vlerat na i mori maskaU shënua me fat taksa.Unë-tha taksa-e kam çmiminPër buxhet bëj pasurimin. O moj takes, je lëvduarSe me  maska  ke jetuar,Unë-ndal infektiminE te tij, bëj pasurimin....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora