E marte, 21.05.2019, 11:50 AM (GMT+1)

Search by date: 3/3/2019

Përkujtohet në Fier kontributi i Thoma Binjakut 'Mësues i Merituar'

Është mbajtur paraditen e së shtunës së datës 2 mars 2019 në qytetin e Fierit aktiviteti përkujtimor në nderim të “Mësuesit të Merituar” Thoma Binjaku.Në ceremoninë që u zhvillua në sallën e Konferencave të Hotel “Fierit” të pranishmit kujtuan përmes emocionesh punën dhe ...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe zgjedhjet presidenciale

Thuhet se me të hyrë në fuqi Ligji për përdorimin e gjuhëve, rrumbullakohet edhe implementimi i Marrëveshjes së Ohrit.Po qe se Marrëveshja e Ohrit qenkësh implementuar tërësisht, atëherë del se faktori politik shqiptar në Maqedoni, paska mbetur pa kauzë. I mbetur pa kauzë, faktori politik shqiptar...

Fahri Xharra: Mos ma prek ti shqiptar Grykën e Rugovës!

Kur natyra e filloi gëdhendjen artistike  të  tokave të të parëve tanë na e dhuroi edhe Grykën e Rugovës.  Natyrës iu deshtën miliona vjet që të na nderon me këtë bukuri përrallore, ne nuk guxojmë të mos jemi besnik ndaj sajdhe ta shkatërrojmë  sa çel e m`shel sytë .N`emër të krenarisë shqiptare dhe te Besës sonë mos e prekni Grykën e Rugovës ...

Dedë Preqi: Sherri i kopilit deri te pozicioni i Bonstilit

Sherri i politikës dhe retorikës së Serbisë, i takon politikave të rrënimit dhe shkatërrimit njerëzor dhe si e tillë mbetët në vete, ku edhe historikisht hynë në krizën e vërtetë edhe të humanitetit të vet. Dhe ky rrezik mund të rritët dhe trashëgohet përmes gjeneratave të reja, duke e shkruar dhe shpjeguar...

Zymer Mehani: Fetah Sheholli - Akull e zjarr

Autori Fetah Sheholli, në përmbledhjen poetike “Akull e zjarr” e ka formuar fizionominë e tij të poetit, duke u mbështetur në koncepte të qarta poetike, që mjeshtërisht i ka shprehur në vargjet e veta.S’do mend se qysh në kontaktin e parë me poezitë e autorit Sheholli, do të na bie në sy se ai si poet identifikohet ...

Përparim Hysi: Mozaik me vargje

"...sytë nuk dua t'ia shikoj atij vendi!!!"Nga një vemje strehuar në AMERIKË. Të urrej i "ashtuqujaturi azilant politik"Se "qyrku" që veshe, hiç nuk të shkon.Ke sharë SHQIPËRINË (për mua:je armik!)Dhe nuk je shqiptar,por demon. Fare nuk ta kam zili atë"status" që ke fituar...

Jusuf Zenunaj: Gojën plot atdhe e keni

Që nga e hëna deri të dielen mbrtetëron një errësirësi në fshat ashtu në qytet, vërshëllën një egërsirë!Pra, të pangopur mbushni xhepat orë e ças,derisa barku si daullja t'ju pëlcasë!Hani, pini, rrëmbeni çka mundeni e dini,duar e këmbë si mbledhësbari, keni horra...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese