E diele, 05.04.2020, 02:58 PM (GMT+1)

Search by date: 2/24/2020

Frank Shkreli: Të jetosh brenda gënjeshtrës apo brenda të vërtetës

Javën që kaloi, në përvjetorin e rrëzimit të shtatores së diktatorit komunist, Enver Hoxhës në Shqipëri, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit(AIDSSH) në bashkëpunim me Institutin e Historisë pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, Institutin për Studimin e Krimeve...

Skënder Kapiti: Me Kurtin dhe Qeverinë LVV-LDK filloi ndryshimi i madh

Me Kurtin Kryeministër ka filluar e po marrin ndëshkimin e merituar politikat dhe politika e vjetër e inferioritetit dhe e papërgjegjshmërisë kombëtare e publike të cilat i kanë shkaktuar  pasoja e dëme të mëdha kombëtare Shtetit të Kosovës , si politika e coptimit të Kosovës, ajo e Bashkësisë së Komunave serbe...

Ilmi Kurti: Kristjan Dukaj, shpresë e meritokracisë

Të shkruash për njerëz e përsonalitete në moshë të re dhe që një kohë të gjatë punojnë dhe veprojnë në fushën më të gjerë shoqërore, është sa obligim i njerëzve të pendës, po aq edhe obligim si malësorë që jam sepse i përkasin asaj pjese ku unë jam i fokusuar prej tri dekadash,por është edhe disi e lehtë pasi vetë mosha...

Dedë Preqi: Oj Kosovë, oj bukuroshe

Për të kuptuar më mirë rrolin e pushteteve të dështuara në Kosovë, kemi rastin të shohim ditët në vijim, që erdhen si ndryshim i një realiteti të ri demokratik, me rastin e fitores së dy komponenteve në mes LVV dhe LDK-së, si një kualicion historik i këtij vendi, me çrast populli e vlerëson dhe...

Ilmi Veliu: Kosovarët e mbetur në Kërçovë

Duke u shëtitur, me të dashurën nënëNë Uskanën ilire, tek varret, aty pranëM’përqfoi  nënëlokja,  më puthi në ballëPara një dekade, kur ende ishte e gjallë… Më tha: biri im, tek varret në këtë anëAty dergjen eshtrat e kosovarëve  tanëTek  lisat në Zabel, atje tek ÇinariPara njëqind vjetëve, i ka vrarë bullgari...

Edison Ypi: Mylandi

Mylandi është një vend banorët e të cilit mburren me Historinë që nuk e kanë, lavdinë që nuk e meritojnë, trimërinë që nuk janë.Mylandi është vend i shenjtë ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè pa besimtarë, banorët janë murgj dhe dervishë që meditojnë s'dihet se për çfarë dhe kërkojnë ca gjëra...

Xhavit Gasa: Ju kërkon bujku

Bëhuni kalë shale vraponi si maratonomak,o vargje nuk po ju hedh sot letrës bardhë,ne fusha, male e lugina botës rreth e qark,mos ndaloni askund  kthehuni prap n'fshat Zemrohen kokrat e farës grurit dhe misritzemrohet bujku që thërmon pisat e tokëskërkojnë harabelat t'këndojnë kur çukisin,kërkon bujku buzëqeshjen ti jepni sofrës...

Cikël poetik nga Kostandin Vogli

Trazoj dallgët e ajrit,Gërmoj hapsirën,Nga kurrizi i Shëndëlliut do të rrokullis kujtimetTë të dëgjoj edhe një herë zërin.Aromë prronjesh më vjen nga qielli,Aromë lulesh, shkurresh, pemësh, rrugicash.Aromë e rrapit të madhërishëm ku luanim...

Neki Lulaj: Pse Shqypni

Pse Shqypni po ma kthen shpinënPse kaq keq je mashtruar?Pse me horra miqësi lidhe?Ata na vranë e na masakruan. A s’i njeh vallë bijtë e shkinësPse me ta don me u vllaznue.. Larg-o duart nga zuzarë që vrasin tinëz...

Atdhe Geci: Liria në jetimore

I njoh qiejt e mi  të dëshpëruari njoh  qiejt  e  mi  të zemëruari njoh plagët e mia  të trazuara,i  njoh  betejat  e  mia  për  liri. Bir njeriu, duaje  atdheun tënd,ti që je pjesë e  çdo  ndryshimiÇamëria  mungon  nëpër  libramungon Molla e kuqe e Ulqini...




Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese