E diele, 27.11.2022, 12:07 PM (GMT)

Search by date: 11/12/2022

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane

Shëngjini, këtë verë, edhe pse kishte ma shumë ndërtesa, ma shumë turista, ma shumë drita që e ndriçonin qytetin bregdetar të veriut, që kërkon të mbulojë zbehjen trishtuese të largimit të bijve të saj ma të mirë, ishte ma i varfër se vitet e tjera pa ty miku i jonë Zeqir Lushaj...

Xhelal Zejneli: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe u mbajt në Tiranë. Ai zgjati gjashtë ditë, përkatësisht nga 20 nëntor deri më 25 nëntor të vitit 1972. Ishte një tubim shkencor gjithëkombëtar. U thirr për të nxjerrë përfundimet e diskutimit të gjerë për drejtshkrimin e gjuhës shqipe, që kishte filluar në vitin 1967, pas botimit...

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (5)

Pasi që me qërimin e përgjakshëm të hesapeve me nacionalistët shqiptarë dhe forcat e tjera që mund t’i kundërviheshin aradheve partizane shqiptare dhe jugosllave të futura në Kosovë “për çlirimin e saj nga gjermanët”, ishte përmbushur njëra ndër pikat e rëndësishme të planit jugosllav për ripushtimin e Kosovës...

Kalosh Ҫeliku: Pandemia

Vitet e krizës politike dhe ekonomike, kur politikanët gjysëmanalfabetë, si ujqërit iu sulën shoqërisë dhe Shtetit “përbashkët demokratik”, dhe as me të mirat, as me të këqijat nuk i lëshonin postet partiake. Lufta kinebertike në Shqipëri, Kosovë dhe Mal të Zi… Dëbimi i Ambasadës Iraniane nga Tirana...

Keze Kozeta Zylo: Një kurorë ulliri në kulturën kombëtare

Libri “Panteoni i Mirënjohjes Përmetare” me autor Shefqet Saliu është manushaqez naimjane, është shkëndijë e diellit dërguar nga “Fron i lart’ i Perëndisë” për të gjithë lexuesit e vëmendshëm që e duan këtë vend të bekuar.Përmeti është i mahnitshëm, është det i gjerë dhe i thellë ku...

Perikli Jorgoni: Zëra të largët nga nëntoka (1)

U kthyen ushtarët e mbretit GlaukMbi kuaj plot pluhur e djersë,Mes heshtash tërhiqnin, të çarë në ballë,Një trim porsi lulja me vesë.I fryhej kraharori nën rroben e linjtëE sytë i shkrepnin si flakë,I digjej nga etja si shkrumb buzë e nxirëDhe këmbët i kishte me plagë. Kumtari vrapoi si era...

Sevdail Hyseni: Shqiptari dhe Ajnshtajni

Gjatë kohës së Zogut, dikur në Tiranë,Takon shqiptari fizikanin Ajnshtajn,E pyet gjeniun e Çmimit Nobel:Nga goja e hapur, çfarë ajri del? A është i ftohtë, apo i ngrohtë?Bjeri më shkurt, mos ia fut kot!Del ajër i ftohtë, fizikani i sigurt!Pse në dimër i hukatim du’rt?! ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora