E enjte, 02.12.2021, 09:57 PM (GMT)

Search by date: 10/6/2020

Elvi Sidheri: Intervistë me Entela Binjakun

Entela, së pari, si do ta përcaktoje më përmbledhtas veten tënde? Si sociologe? Analiste në media të ndryshme? Aktiviste e përkushtuar në shumë fusha shoqërore?Përshëndetje Elvi, kjo është e para herë që më drejtohen për një intervistë që më vendos në qendër mua si individ. Në të gjithë këto ...

Gani Mehmetaj: Turqia me Serbinë kundër shqiptarëve

Turqia do ta armatosë Serbinë me drona kundër shqiptarëve të Dardanisë, njoftojnë mediet elektronike dhe të shkruara. Turqia e pati armatos edhe Maqedoninë kundër shqiptarëve etnik me 2001, ndërsa nga armët turke në duart e ushtarëve dhe të policëve sllavë u vranë qindra shqiptarë. Turqia kur i armatoste sllavët...

Frank Shkreli: Turpi në radhët e të paturpshëmve

Ja dhe turpi i radhës në Shqipëri.  Ndodhi prap “Turpi në radhët e të paturpshëmve”. (Në të vërtetë ky është titulli i nji libri anglisht (Shame among the shameless) që jam duke lexuar tani e që mund të jetë subjekt i një shkrimi tjetër më vonë, libër që ka të bëjë me krimet e komunizmit në Shqipëri), por titulli...

Kalosh Çeliku: Liria

Dhe, një ditë i them një kalimatri të rastit, që do të më ulet në tavolinë. Unë nuk kam nevojë për shoqëri, e më së paku t’i paguaj kujt t’i teket edhe një pije “haram”. E ai, gjatë gjithë kohës të m’i shurdhojë veshët me përralla. Patriotizëm. Unë, edhe nëse rri me dikend, rri me gra besnike. Vetëm, ato kanë të drejtë të më ...

Gjekë Gjonaj: Familja e hershme dhe e sotme trieshjane

Familja trieshjane historikisht, dikur  ishte tradicionale , patriarkale  dhe mbështetej në  një bashkim të  njerëzve që jetojnë në një kulm, e formuar  në bazë të bashkimit martesor. Karakteristikë e familjes trieshjane është se ajo gjithmonë ka jetuar  me mendimin e zgjerimit të familjes dhe rritjes së familjes...

Luan Kalana: Shqipëria e Mother Teresa

Mother Teressa-Nene Tereza-Shenjtore,pas takimit me ish Presidentin Amerikan ne SHBA, Regan, iu pergjegj pyetjeve te gazetareve,shkurt e prere,se ke perfaqesonte ajo :-JAM SHQIPTARE,me gjak dhe origjine,-Udhetoj me Passaport ...

Skënder Kapiti: Ja pse e mbështes Lulzim Bashën

Me Lulzim Bashën si kryetar i PD-së, së pari vetë Partisë Demokratike po i bëhet VETING-u, dekriminalizimi, dekorruptimi dhe dekomunistifikimi politik.Kjo duket në mënyrën transparente dhe demokratike të përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë , ku për herë të parë në këto 30 vite ...

Fatmir Halimi: Pandemia Covid-19 dhe përballja e njerëzimit

Çdo krijues ka frymëzimin e vet, ka stilin e vet që i buron ashtu si ia thotë zemra për t'i shprehur ato në letër, pastaj t'i botoj në një libër. Kjo është një histori e jetës së vetë krijuesit, poetit, publicistit e shkrimtarit Murat V. Gashi, i cili na e pasqyron kohën në të cilën jetojmë. Sidomos ...

Eshref Ymeri: Çmimi i mosmirënjohjes

Në gjuhën shqipe ka shumë shprehje për mosmirënjohjen. Meqenëse kam gati një gjysmë shekulli (që prej vitit 1972) që merrem me pasurinë frazeologjike të gjuhës shqipe, në ballafaqim me anglishten, frëngjishten, italishten dhe rusishten (bashkë me një koleg, në vitin 2007 kemi botuar Fjalorin frazeologjik italisht-shqip...

Nue Oroshi: Përgjegjësitë e historianit

Historiani ka  përgjegjësinë kryesore se si duhet shkruar historia.Ai duhet ta shkruajë historinë sipas ndodhjës së ngjarjeve historike e jo sipas deshirave të politikës aktuale.Historiani shqiptar duhet që ta don vendin dhe popullin shqiptar.Ai duhet bërë çmos që ti zbulojë dokumentët historike që nga koha e...

Edison Ypi: Fasule Perandorake

Nuk shtyhet jeta duke marrë çdo drekë fasule banale në një restorant popullor ku kuzhinierja fasulet ti hedh në një govatë alumini si arkivol i vogël.Sot e tutje do ha fasulet që meritoj. Fasule të mira. Superfasule. Fasule perandorake, të cilat do ti zjej si bënte kurvi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora