E marte, 20.04.2021, 12:04 PM (GMT+1)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Bravo Shqipëria, jemi të parët në grup!

Ndeshja me Maltën ka nisur me ndryshime në formacionin kuqezi. Trajneri Ari Han rikthen Bogdanin në sulm, ndërkohë që ka rezervuar vend edhe për Ansi Agollin dhe Ervin Bulkun...

Partizani, jo i denjë për Dhëmbin e Vllazninë

Pas nisjes pozitive që Partizani i bëri kampionatit në fushën e Lushnjës, pritej që të dielën të kuqtë të merrnin një tjetër rezultat pozitiv, pasi luanin në fushën e tyre ndaj një Vllaznie...

“Futbolli shqiptar... si futboll rruge”

Arie Haan duhet të vijë përgjysmë i kuptuar për publikun në Shqipëri. Kjo sepse përkthyesi i tij nga gjermanishtja, shpesh ia përshtat fjalët me një gjysmë dialekt kavajas. Në fakt, Haan...

Sot kampionati, starti i 70-të

Përcaktimi i renditjes së klubeve të futbollit për të gjitha kategoritë, për dhënien e titujve që ndahen në fund të kampionatit, klasifikimin përfundimtar, ekipet që ngjiten ose bien dhe ato që kanë të...

Dinamo fiton trofeun e parë sezonal

Dinamo fiton trofeun e parë të sezonit 2008/‘09, Superkupën e Shqipërisë. Kampionët e Shqipërisë mposhtën 2-0 Vllazninë, që vinte në këtë finale si fituese e Kupës. Golat e realizuar nga...

Napoli, leksion “alla Maradona” për Vllazninë

Edhe pse pati mbështetjen e jashtëzakonshme të më shumë se 16 mijë shikuesve në “Loro Boriçi”, Vllaznia nuk mundi të shmangte humbjen e thellë 3-0 kundër Napolit të Serisë A, që duket se siguroi edhe kalimin në turin...

Besnik Dizdari: Lufta futbollistike e pafituar për Evropën

Ditët e fundit, mbas eliminimit të Besës së Kavajës në raundin e dytë të Kupës Intertoto, për tre skuadrat eprore të stinës që shkoi, Dinamos, Partizanit dhe Vllaznisë, në një mënyrë disi të rrufeshme u dhanë tre vendime...

Besnik Dizdari: Dinamoiada…

Në 58 vjet të jetës së saj, Dinamo e Tiranës, apo e Shqipërisë, apo e Ministrisë së Punëve të Brëndshme, siç është quajtur dikur, në të shumtën ka marrë shumë fitore të bujshme. Kjo e së shtunës së 17 majit 2008...

Vllaznia e dërgon kupën në Shkodër

Vllaznia është fituesja e Kupës së Shqipërisë, pasi mundi në finale 2‑0 Tiranën. Ishte një fitore plotësisht e merituar për shkodranët, që rikthejnë këtë trofe në klub, pas 22 vjetësh pritjeje. Me dy gola të Likës dhe Sukajt që në...

Futbolli kosovar "troket" në derën e FIFA-s

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka aplikuar të martën për anëtarësimin me të drejta të plota në shtëpinë botërore të futbollit, FIFA. Kjo është konfirmuar nga faqja zyrtare e institucionit që drejton futbollin në shtetin...

Besnik Dizdari: Mesa duket është “PartizanDinamo”…

Të cilët unë i kam bashkuar prej kohësh kësisoji, në shkrimet e librat e mi, duke vënë të parin Partizanin ngaqë është themeluar (1946) katër vjet para Dinamos (1950). Kanë fituar së bashku 31 Kampionate të Shqipërisë. I kanë...

Besnik Dizdari: Historia e përbotshme e Nikolaj Ozerov-it…

Kësaj here thashë t’i largoheshim paksa Shqipërisë sonë, e të çlodheshim së bashku me ata që e lexojnë këte rubrikë të “TemA”-s, me një tregim historie të jashtë kufijve tonë. Thashë t’i largoheshim për pak kohë lodhjes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora