E merkure, 17.07.2019, 07:44 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Një duet, një zë, një mëndje

Mëndja e robëruar është pasojë e shpirtit dhe e trupit të robëruar. Robëria i njef një mijë mënyra me të cilat e skllavëron mendjën e të robëruarit;dhe mendja si e tillë përkundër...

Fahri Xharra: Kush janë shkijet ? (1)

-Kush janë shkijet ? A janë të njetë si serbët? -A kanë ndryshim? -Ku është ndryshimi shka –serb? -Si u krijuan shkijet ? - A janë popull i ardhur, apo u krijuan më vonë...

Fahri Xharra: Mbahu nën`o mos kij frikë...

Historikisht ,pushtuesit në vende të ndryshme të botës ,sulmin e parë dhe shkatërrues e kanë bërë mbi inteligjencën . Ashtu ka ndodhur edhe me ne . Po të analizonim çdo ...

Fahri Xharra: Pse Serbia kaq serbes? (I)

Pse Serbia është kaq kokëlartë e me krenari? Pse Serbia kaq pa druajtje dhe lirisht? Pse Serbia është kaq ballëhapët? Pse Serbia flet serbes ,ecën serbes? Sepseja përdorët ...

Fahri Xharra: Na dhe e kaluara e jonë e heshtur

Heshtja e të së kaluarës sonë ,heshtja e të bëmave mbi ne, ishin të qëllimta. Ishin “kujdestarët” që kujdesëshin që ne mos të dijmë se çka po ndodhë me ne. Ishin “ kujdestarët...

Fahri Xharra: Sanxhaku shqiptar?

Ishte Shtatori i vitit 1990,pas një dite zyrtare në fabrikën e tekstilit “Rashka” të Novi Pazarit,e pata një mbrëmje të ”suksesëshme” në një hotel të madh të atij qyteti...

Fahri Xharra: Të falemnderit Jusuf Buxhovi!

Filluan të dridhen themelet e SANU-s (Akademisë Serbe të Shkencave), qerdhëja e së keqes shqiptare,filluan të dridhën gotat e shlivovicës të cilat cakrroheshin kur...

Fahri Xharra: Shqiptarët, popull mushkë?

Retina është karrika kryesore e të pamurit. Ajo e mveshë krejt kokërdhokun e syrit përmbrenda, dhe si e tillë përbëhet nga qelizat dritë-marrëse(foto-receptorë) të quajtura shkopthat...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese