E diele, 23.02.2020, 12:54 PM (GMT)

Plus » Historia

Historia e Muhamedit dhe Kuranit

Jeta e hershme e Muhamedit në Gadishullin arabik është një ngjarje e tragjedisë dhe e përpjekjeve të shumta. Ai qe lindur në vitin 570 m.K. Babai i tij...

Pilo Zyba: Në rrjedhën e historisë

Pavllo Kundundurioti (prill 1855 - 22 gusht 1935) ishte admiral në Marinës Mbretërore Detare, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm dhe Shef i Flotës së Dytë të Greqisë...

Italia, NATO-s: Shqipëria, deri në Prevezë

Në maj 1960 Italia e NATO-s përshkruante si territor shqiptar atë pjesë të Greqisë veriore nga kufiri i sotëm jugor shtetëror deri në gjirin e Artës, kurse Bashkimi...

Shkodra, një histori deri në '39

Shkodra (Scodra) është një nga qytetet më të lashta dhe më të mëdha të Shqipërisë, qendër e rëndësishme ekonomike dhe kulturore...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese