E diele, 28.02.2021, 11:05 PM (GMT)

Lajme

Në 97 qendra shkollore të Kosovës sot po mbahet testi i Maturës Shtetërore 2009

E diele, 07.06.2009, 08:36 AM


PRISHTINË,6 QERSHOR 2009-Sot në orën 06:00 të mëngjesit, Kryetari Komisionit Qendror Shtetror të Maturës,Nehat Mustafa me bashkëpunëtorë, ka filluar shpërndarjën e testit të “Maturës Shtetërore 2009″. Shpërndarja e testit së pari është bërë në qendrat e largëta të testimit, Deçan, Sharr (Dragash), Kamenicë etj. Ndërsa deri në orën 07:00 testi është shpërndarë në të gjitha qendrat e testimit. Të gjitha automjtete që bartin testin janë shoqëruar nga shërbimi policorë i Kosovës, sipas Memorandumit të Mirkuptimit në me s të MASHT dhe MPB për aspektin e sigurisë. Sipas informatave nga terreni, çdo gjë është duke shkuar sipas planit.

KALENDARI I MATURANTËVE 2008/2009

AFATI I QERSHORIT

Përfundimi i vitit mësimor për maturantë : 15.05.2009
Riprovimet: 21 - 22. 05.2009
Rezultati i riprovimeve: 25.05.2009
Provimi përfundimtar në Arsimin  Profesionale: 26.05.2009
Rezultati nga provimet përfundimtare të Arsimit Profesional: 28.05.2009 
Shpërndarja e Certifikatave: 01.06.2009
Provimi i Maturës Shtetërore :  06.06.2009
Publikimi i rezultateve të maturës: 12.06.2009
Shpërndarja e diplomave për maturant: 12 – 16.06.2009
Shqyrtimi i ankesave: 12-17.06.2009
Rezultati nga ankesat: 18.06.2009

AFATI I GUSHTIT

Paraqitja e provimit të maturës : 10-15.08.2009
Riprovimet: 20.08.2009
Rezultati i riprovimeve: 21.08.2009,
Provimi përfundimtar në shkollat profesionale: 22.08.2009
Rezultati nga provimet përfundimtare në shkollat profesionale: 23.08.2009 
Shpërndarja e Certifikatave: 24.08.2009
Provimi i Maturës Shtetërore:  26.08.2009
Publikimi i rezultateve të maturës: 3.09.2009
Shpërndarja e diplomave për maturant: 4.09.2009
Shqyrtimi i ankesave: 03-05. 09.2009
Rezultati nga ankesat: 08.09.2009

E përgatiti: Hajdin ISLAMI, Vushtrri-Kosovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora