E marte, 31.01.2023, 07:35 AM (GMT)

Udhëpërshkrim

Pal Sokoli: Kremtimi i 28 Nëntorit në Aschaffenburg

E marte, 09.12.2008, 09:01 PM


TE GJITHA TREVAT SHQIPËTARE FESTUAN NË ASCHAFFENBURG-GJERMANI
28 NENTORIN, FESTEN E FLAMURIT SHQIPËTAR

Nga Pal Sokoli

Në  Aschaffenburg të Gjermanisë, me 06.12.2008 u kremtua festa e flamurit shqiptar 28  nëntori flamuri shqiptar dhe shqiponje dykrenore thua se valëvitej  diku ne trevat e etnikumit shqiptar, por ajo festohej ne Aschaffenburg, aty ku këndohej shqip, recitohej shqip, dhe vallëzohej shqip edhe për flamurin, edhe për gjuhën edhe për lirinë. Skenën e stolisur me Flamur dhe me simbole te tjera kombëtare te rezervuar nga organizatori Ragip Nuredini e kishin nxënë nxënësit e shkollës shqipe”Iliria” me mësuese - poeten tonë te mirënjohur Alma Papamihali.
Alma Papamihali bëri hapjen e këtij tubimi duke përshëndetur te gjithë të  pranishmit qe mbushen sallën, dhe miqtë e ftuar, fjalën i dha z. Niman Mulliqi - kryetar i shoqatës “Kosova”, i cili foli për fatin e kombit shqiptar, për traktatet e fshehta dhe copëtimin e tokave shqiptare si dhe krajatat e kombit shqiptar nen sundime të egra qe nga otomanët e deri të apetitet e shteteve fqinje për copëtimin e tokave shqiptare. Z. Mulliqi foli edhe për rezistencën stoike të UÇK-së në luftën  e fundit për çlirimin e Kosovës. Fjalën e mori kryetari i Lidhjes se shqiptarëve të botës për Gjermani z. Sebastian Nuiqi. Ky filloi me një kronologji historike për Flamurin  dhe për shqiptarët prej antikës Ilire e deri në ditët e sotme. Përdorimi i flamurit dhe origjina ilire e shqiponjës dykrenore prej qe 23 shekuj e këndej. Ngritja e flamurit nga Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, pastaj 1910 nga Dedë Gjon Luli në Deçiq dhe nga Ismail Qemali në Vlorë e deri te ngritja e tij në  luftën e fundit në Kosovë.  Martin Çuni te pranishmit i përshëndeti në emër të Lidhjes se shkrimtarëve shqiptar dhe pasi ishte edhe 10 vjetori i themelimit te “Radio Kosova e Lirë”, edhe në emër të redaksisë se saj. Martin Çuni pastaj  recitoi disa poezi nga libri i tij i fundit. Poezi nga libri “Unazë Gjaku” lexova edhe  unë P. Sokoli. Pas fjalës rastit dhe pjesës poetike te këtij tubimi, u hap pjesa festive e programit.
Kësaj pjese festive i parapriu kënga “Oh sa mirë me qenë shqiptar “dhe skenën e morën për disa minuta nxënësit e shkollës shqipe”Iliria” të Aschaffenburgut dhe mësueses Alma. Ata interpretuan për mrekulli recitale me tematikë Lirinë, Flamurin, gjuhën shqipe, ata recituan dhe kënduan këngë nga të gjitha trevat tona kombëtare, vallëzuan valle me motive të ndryshme shqiptare duke nxënë të gjithë skenën e bukur dhe mjaft të gjerë të kësaj salle. Transparente ishin edhe kostumet kombëtare qe i mbanin me krenari. Në fund nxënësve ju dhuruan ca dhurata te vogla me motive nga festat e dhjetorit. Të gjithë nxënësit ishin mjaft mire te përgatitur nga mësuese Alma, bilës edhe disa qe posa kishin filluar mësimin në gjuhën shqipe. Pjesa e dytë  e programit festiv i takoi grupit të muzikës popullore,”Vëllezërit Nuridini dhe Mimoza”.Siç është bërë traditë nëpër festat tona apo koncertet tona mbrëmja përfundohet me vallëzim nga pjesa dërmuese e të pranishmëve. Kështu ndodhi edhe këtu në Aschaffenburg, por  diçka qe me bie në sy ne mërgatën tonë është se në vallëzimet tona nuk marrin pjesë shumë djem shqiptar, por kjo nuk vlen për vajzat shqiptare qe përbëjnë 90 °/° te pjesëmarrjes. Pastaj në tubimin e sotëm kishte edhe shumë fëmijë te vegjël, çka është për tu lavdëruar, ndoshta edhe pikërisht nga se programi me nxënës ishte atraktiv për fëmijët. Kjo të bënë të shpresojmë se Flamuri ynë do të mbetet në kujtesën e brezave të ardhshëm qe po rritën larg atdheut në mbarë mërgatën tonë nëpër botë.
Nga kremtimi i  28 Nëntorit në Aschaffenburg u pritëm dhe u përcollëm përzemërsisht nga nikoqirët e takimit.

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora