E diele, 25.09.2022, 12:57 AM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Këze (Kozeta) Zylo: Flamuri Kombetar kuq e zi, valevitet krenar ne Manhattan

E diele, 07.12.2008, 09:37 PM


Me nxenesen e shkolles shqipe Dea Bejleri, ne ngritjen e Flamurit ne Manhattan
Flamuri Kombetar kuq e zi, valevitet krenar ne Manhattan

 

Nga Këze (Kozeta) Zylo

 

Tashme eshte bere tradite qe ne kete qender boterore, ne Manhattan pikerisht ne sheshin “Bowling Green” te valevitet krenar Flamuri yne Kombetar.

Instituti “Gjergj Kastrioti Skanderbeg” me leje zyrtare nga Bashkia e New Yorkut, organizoi ceremonine e ngritjes se Flamurit ne kryeqendren e botes.

Lajmerimi per kete ceremoni ishte bere kohe me perpara si nga gazeta “Illyria”, TV “Kultura Shqiptare, dhe media te tjera, se me 28 Nentor 2008, do te ngrihej madherishem Flamuri Shqiptar, simboli qe na bashkon te gjitheve.

Eshte e tepert te flasesh per punen patriotike te shume shqiptareve, qe nga njerezit e thjeshte dhe deri tek elita, qe ndihmojne dhe perkrahin ne raste te tilla per kombin shqiptar, pasi eshte nje detyre nga me fisniket qe duhet ta ndjejne ne ashtin e tyre, cdo njeri me gjak Arberi.

Keshtu ne ate dite te shenjte, Diaspora shqiptare e New Yorkut, njerezit qe kishin mundesine e ardhjes u mblodhen ne sheshin “Bowling Green” ne Manhattan.

Te parin qe do te takoje ne ate shesh, ishin veprimtaret patriote, z. Dashamir Alla i cili ka dhene nje kontribut te vecante per zyrtarizimin e lejes nga Bashkia, z. Ylber Pilku, nje tjeter patriot nga Dibra, qe nuk le veprimtari patriotike pa marr pjese dhe duke sponsorizuar, z. Musa Pacuku, kryetarin e bordit te Institutit “Gjergj Kastriot Skanderbeg”, qe ka nje merite te vecante per kete Institut, z. Rrape Ruci, president i ketij Instituti, qe ka leshuar gjithe mjediset e shtepise se tij per shkollen shqipe te hapur ne Staten Island, New York.

Aty do te takoheshim dhe me presidentin e sheshit kryesor ne Manhattan, “Bowling Green”, z. Arthur Piccolo, i cili me nje miresjellje uronte te pranishmit dhe pohonte se ndihej teper krenar, qe do te kujdesej dhe do te shikonte valevitjen e Flamurit shqiptar ne Manhattan.

Nuk ka me emocionante kur shikon njerez te moshave te ndryshme duke u takuar, perqafuar, uruar njeri-tjetrin ne kete dite festive, por akoma me shume te shtohen keto emocione kur sheh dhe bebe me shallin rreth qafes, dhe me dockat e tyre te njoma perplasin duarte nga gezimi, por edhe instiktivisht si bebe qe jane.  Ata gezohen se shohin perreth njerez qe i perkedhelin, bejne fotografi me ta, dhe ne fund te fundit keto bebe imitojne te medhenjte  nga gezimi per Flamurin tone.

Bebi çam13 muajsh Ergi Dardabella, kishte ardhur me mamin e tij i shoqeruar nga z.Sali Bollati, kryetar i shoqates “Cameria” ne NY, se bashku me bashkeshorten patriote Bule Bollati.

Duhen mekuar femijet qe me qumeshtin e nenes, do te shprehej intelektuali patriot nga Qeparoi, z.Koste Gjoka, i cili kishte ardhur enkas nga Staten Island per kete dite te shenuar.

Nje drite te vecante, nje shkelqim me dukej sikur rrezatoi para syve te mi, takimi me z.Hysen Blloshmin, vellai i poetit te pushkatuar nga diktatura, Vilson Blloshmit.

Ai me nje qendrim burreror, fisnik pershendeste te pranishmit, per kete dite te bekuar, Diten e Pavaresise…

Sa shume tortura cnjerezore kishte kaluar z.H.Blloshmi ne kampet dhe burgjet e Shqiperise, per te vetmen arsye: se e donte shume Lirine dhe jo gjakosjen e saj!...

Ndersa biznesmeni prej Kosove, z.Qazim Dedushaj gati me lot ne sy shprehet per gezimin qe ndjen ne kete dite te madhe.  Familja e tij ka marre pjese ne luften per Clirimin e Kosoves, nje prej tyre eshte dhe ushtari i UCK-s Jeton Deduashaj, i cili dha jeten per Liri e Atdhe.

Nga Cikagoja kishte ardhur patrioti biznesmen, z.Gani Ahmeti, me origjine nga Drenica se bashku me nje biznesmen tjeter amerikan nga Cikagoja qe kane ndihmuar shume ceshtjen e Kosoves.

Edhe biznesmeni i suksesshem z.Ysmet Berisha, pronar i picerise “Famiglia” me emocion te vecante falenderoi organizatoret per ngritjen e Flamurit, dhe tha se ne duhet te ndihemi krenar per kete dite, pasi kjo dite nuk ka njerez te ndare ne baze partish, apo fesh, kjo dite eshte dita e Flamurit tone.

Aty shikoje te rinj,.Ervin Toro,.Den Blloshmi,.Bujar Aliu, Ernest Muharremi, Rifat Mehmeti, Ruzhdi Kurkuti, Valon dhe Linda Haliti, Bashkim Hoxha, Agron Sela e shume te tjere.

 

Ora 12:00 ngritja e Flamurit Shqiptar, ne shtizen 20 metro te larte

 

Ceremonia e ngritjes se Flamurit kuq e zi, emocionoi pamase te pranishmit atje.  Ne kete minute dhe te huajte kurreshtare qe kalonin rastesisht, apo grupe-grupe qe kishin ardhur per te bere foto ne statujen e famshme te bronxte te Buallit, ndaluan per nje cast dhe te gjithe syte i drejtuan lart ne qiell, ne shtizen 20 metro te larte qe do te mbaje per shtate Flamurin tone, e bashke me te valevitet dhe flamuri amerikan.

Nga podiumi i ngritur enkas per kete dite, do ta drejtonte programin aktori dhe dramaturgu i mirenjohur z.Xhevat Limani.

Ai prezantoi kengetaren dhe aktoren e shquar te Kombit shqiptar, znj. Justina Aliaj.

Interpretimi mjeshterisht i hymneve te dy kombeve, amerikane dhe shqiptare nga znj.Aliaj dhane nje atmosphere te vecante ne kete dite solemne.  Ajo do te merrte duartrokitje te fuqishme, nga te gjithe pjesemarresit, zeri i saj i fuqishem dhe melodioz ushtoi pothuajse ne gjithe Manhattanin.

Me vone aktori dhe mjeshtri i interpretimeve, me vargje nga autore te te gjitha koherave dhe trevave, do te rrenqethte te pranishmit,  qe mua ne ate moment m’u duk sikur dhe statujat e shumta dhe te renda po leviznin, kur degjonin per luftrat shekullore te shqiptareve, interpretuar mjeshterisht nga aktori Xhevat Limani.

Fjalen e hapjes e kishte z.Qemal Zylo, drejtor ekzekutiv i Institutit “Gjergj Kastrioti Skanderbeg”, i cili beri nje historik te shkurter te shpalljes se Pavaresise, luften dhe padrejtesite qe ju jane bere shqiptareve ne shekuj dhe ne fund ju uroi te pranishmeve: Gezuar Diten e Flamurit, dhe rrofte Pavaresia e Kosoves!

Z.Limani do te prezantonte para pjesemarresve dhe nje figure te shquar patriotike, z. Flamur Gashi, drejtor i Institutit te Diaspores.  Z.Gashi, pershendeti ne emer te qeverise Berisha, ku solli pershendetjen e kryeministrit te Shqiperise.

Ai ishte i shoqeruar nga konsulli shqiptar ne New York, z. Alber Jerasi, i cili me kulture dhe patriotizem merr pjese ne te gjitha aktivitetet e rendesishme te Diaspores.

Z.Gashi beri nje paralelizem midis festes se falenderimeve ne Amerike qe perkon nje dite me pare me festen e Flamurit tone Kombetar.  Ne fjalimin e tij te zjarrte, ai foli me pathos patriotik per Flamurin, per punen e palodhur te Diaspores e cila ka bere nje pune te jashtezakonshme per Kombin dhe ceshtjen shqiptare.

Z.Gashi falenderoi ne menyre te veacnte Ameriken, shtetin amerikan qe ju gjenden prane Shqiperise dhe Kosoves, ne luften dhe perpjekjet e tyre titanike, per permbysjen e diktatures komuniste dhe Pavaresine e Kosoves.  Ai pohoi se lidhjet e Shqiperise kane  qene qe me presidentin amerikan Wilson, i cili ngriti zerin qe ne ate kohe, ku luheshin fatet e popullit tone, qe Shqiperia mos te copetohej.  Prandaj nga kjo tribune e ngritjes se Flamurit tone, i shpreh ne emer te shtetit shqiptar, te Diaspores shqiptare, e cila eshte ambasdadore e kombit shqiptar,  mirenjohjen me te thelle qeverise amerikane dhe popullit te saj.  Fjala e tij elekuente, u prit me duartrokitje dhe dashuri nga pjesemarresit.

Me pas do te pershendeste dhe z. Andi Xhoi, sekretar i Misionit te perhershem shqiptar ne OKB, ne New York.  Ai ndjehej teper i nderuar, qe po perfaqesonte misionin shqiptar, dhe pohoi se eshte dita me fatlume e shqiptareve, eshte dita e Pavaresise, dite qe u kurorezua nga perpjekjet dhe sakrificat e panumerta te popullit shqiptar.

Ne skene do te degjohej me shume dashuri dhe emocion aktori i mirenjohur, humoristi Astrit Sula.  Ai me interpretimin e tij profesional mori duartrokitje te fuqishme nga te gjithe pjesemarresit.

Z.Beqir Demhasaj, ushtar i UCK-s pershendeti dhe ju uroi te pranishmeve Diten e Pavaresise, Diten e Flamurit Kombetar.

Edhe Dea Bejleri, perfaqesuesja e nxenesve te shkolles shqipe, veshur me kostumin kombetar, recitoi poezi per diten e Flamurit.  Ajo kishte ardhur qysh ne mengjes e shoqeruar nga prinderit e saj, aktiviste te palodhur, z. Neritan Bejleri, kryetar i shqoates se Devollit, dhe mesuesja e gjuhes shqipe te Institutit “Gjergj Kastriot Skanderbeg”, znj. Blerina Bejleri.

Gjithe ky aktivitet nga me te rendesishmet e vitit, do te percillet nga media, ku u filmua nga TV “Kultura Shqiptare” me producent Adem Belliu, nga gazetari Beqir Sina, ku do te botohen pothuajse ne te gjitha gazetat.

Zeri shqiptar u ndje si kurre ndonjehere, ja aty, ne shesh te mejdanit, aty ku u ka hije burrave te Kombit, aty ku do te valevitet zyrtarisht, jete e mot ne cdo 28 Nentor Flamuri yne, Flamuri kuq e zi!

Pas ngritjes se Flamurit shoqata “Dibra” shtroi nje kokteil ne klubin “Korabi” me pronar z. Besim (Titi) Maqellara, ne Staten Island, e cila u sponsorizua nga biznesmeni i suksesshem z. Ylber Pilku.

Ne kete kokteil moren pjese z.Flamur Gashi, drejtor i Institutit te Diaspores, z. Albert Jerasi konsull shqiptar ne New York, bordi dhe anetare te Institutit “Gjergj Kastriot Skanderbeg”.  Kete pritje e drejtoi kryetar i shoqates “Dibra”, z.Ibrahim Kolari, i cili falenderoi te pranishmit dhe ju uroi atyre mireseardhjen ne kete dite te Pavaresise.

Z. Gashi u shreh se ishte shume i lumtur si i deleguar i qeverise dhe qe personalisht  ndodhej midis vellezerve dibrane.  Projeket e ndryshme qe tha gjate diskutimit u priten ngrohtesisht nga te pranishmit.

Akoma me festive do ta benin kete pritje, aktori Xhevat Limani se bashku me kengetaren Justina Aliaj, te cilet sollen nga repertori i tyre pjese te ndryshme nga muzika dhe arti shqiptar.

Me vone te pranishmit i pershendeti gjithashtu dhe z. Albert Jerasi, konsulli shqiptar ne New York

Diskutuan dhe e pershendeten kete kokteil festiv, studjuesi Agim Boba, z. Neritan Bejleri, ish kryetar i shoqates “Dibra” z. Xheladin Pjecja, z. Zyhdi Daci ish mesues patriot ne Diber, z. Q. Zylo, z. Musa Pacuku etj…

Kjo atmosfere e ngrohte qe u krijua nga shoqata “Dibra” do te ngelet e paharruar ne kujtesen e te gjihe pjesemarresve, ne Diten e Flamurit, Diten e Shpalljes se Pavaresise.

Flamuri Kombetar kuq e zi valevitet krenar ne Manhattan

 

Z. Gashi duke uruar pjesemarresit

Z. Qemal Zylo duke pershendetur ne Diten e Flamurit

Gazetari Beqir Sina
Me nxenesen e shkolles shqipe Dea Bejleri, ne ngritjen e Flamurit ne Manhattan
Producenti Adem Belliu duke filmuar diten e ngritjes se Flamurit tone Kombetar
Studjuesi Agim Boba duke dhene interviste z.Adem Belliu
Z. Xh. Pjecaj, ish kryetar i shoqates Dibra
z.Musa Pacuku dhe z.Agim Boba
Pjesemarres ne ngritjen e Flamurit Kombetar


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora