E hene, 03.08.2020, 11:09 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: ‘’Ligji’’ pa brekë!

E shtune, 06.06.2020, 11:11 AM


Satirike

"LIGJI" PA BREKË!

Me një farë zamani, burrat n'Arabi,

Nuk vishnin brekë e kishin shprehi!

Po, ky marifet nuk zgjati shumë vjet,

Kur Qeveria Osmane erdhi n'pushtet!

Sulltani me shpejtësi jep një sihariq,

Burrat pa brekë, të dënohen me ligj!

Masat filluan t'veprojnë me përpikëri,

Por, të keqen një burrë u zu në befasi!

E kapën pa brekë e sollën te gjyqtari,

I cili seancën e nisi për së mbari:

- Si quhesh? Je i martuar, keni fëmijë?

Po, tha Arapi: pesë gra, dhjetëra fëmijë!

U mendua pak gjykatësi pa një hezitim,

Në emër t'Gjykatës nxori një Vendim!

- Ky burrë të falet, u shkrua me hek',

S'ka pasur kohë për të veshur brekë!

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora