E hene, 19.04.2021, 10:25 AM (GMT+1)

Kulturë

Nebi Dragoti: Motiv

E diele, 27.01.2019, 11:10 AM


NEBI DRAGOTI

TRI RUBAI

1-

Mirëmëngjes! Fjalë e mirë,

fjalë e mirë për njeriun,

e sinqertë, e trëndafiltë

me kaq vlerë fjalë e mirë.

2-

Punon ti, punoj unë…

Urojmë njëri-tjetrin:

-Suksese paç në punë,

paç gëzime  më shumë!

3-

Agon dita. Ditën mirëpres,

dita me punë bën mrekulli…

Poeti bukur thur vjershë;

dita realizon çdo shpresë.

KËSHILLË ARTI

Fabul

-Ehuu, na mërzite me këshillë arti!

-Epo këndo të shkretën kuturru!...

Në degë fiku qe bufi, i ngrati,

që ia përplasi bilbili kaq shkurt.

-Shiko muratorin , zgjedh, laton gurin,

pastaj e përdor, lartëson murin…

Shiko dhe poetin që fjalën zgjedh,

bukur në vargje e vë, bën vjershë.

-Buf, o buf, mbaji veshët nga kritika!

Kritika për mire të të jep këshilla!

Buf, veç për mirë të  të flas.,

mjaft me zërin e frikshëm bajat!

NJERËZORE

Sa njerëzore të duash, ty njeri;

o njeri, shoqëri, miqësi të kesh!

Ndjenja sublime produkti më i mirë

i paqës në botë: harmoni në jetë.

Të duash ty të mirën bukuri;

të keqen askujt nuk ia dua!

U marrsha të keqen e çdo të lig!

Jo, s’desha askush që të vuaj!

MOTIV

Të tjera thua dhe të tjera bën,

o, ç’ledhe që ke moj vetullhënë?

E, ti vetë më thua:-Puthmë, de!

Po pse me dorë buzët m’i fsheh?

Të tjera bën e të tjera thua,

moj ti, më duaj siç unë të dua!

Trëndelinë të verdhë të vë kurorë,

me gjithë këto lule fusha na gëzon.

Ikën tri vjeshta, dimri po vjen,

vjen e prapë e prapë vetëm na gjen.

O, tjetërç’ bën e tjetër ç’thua?

Jemi a s’jemi ne burrë e grua?(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora