E shtune, 15.08.2020, 12:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Ramiz Lushaj: Vitet më kanë fut në rreth

E hene, 12.11.2018, 07:27 PM


Ramiz Lushaj

VITET MË KANË FUT NË RRETH...!

Sivjet kam Ditën e Emnit:

12 Nëntor: 63 vjeç:

Vitet më kanë fut në rreth...

Ka i’herë ndihem gogël...

Ndo’i’ herë më duket vetja “planet”…?!

Po vjen koha me e lanë veç emnin për Të tjerët...!

Globin që dikur e rrotulloja me një gisht në orën e mësimit,

E shetita nga Shipshani në Nju Jork, Johanesburg, Andorrë...

Sot interneti, fb, celulari ma sjellin në sy, me zë, mbi dorë.

Po ma mbledh ky glob, kjo botë...

si rrathët përqark shekës,

Brenda globit rreth-rrotullues:

rritem, zvoglohem, lartesohem,

gëzohem, idhnohem, flas, bërtas...

Si jehonë e Vetëvetes...

NË MOSHËN E KALIT

Më vjen keq për kohën e humbun në vite prej vetvetes.

Më vjen keq për kohën time të vjedhun nga të tjerët.

Më vjen keq që jam tue zbrit përditë prej majes së malit.

Më vjen mirë se ende punoj fort, jam në moshën e kalit.

NË KËTË BOTË GLOBALE SI VEZË...

1.

Bota m’i ngjanë vezës

Në vija kufitare e me emra derdh plot me ngjyra

hemisferat, shtetet, kryeqytetet,

toka, malet, oqeanet, detet...

Aty rrijnë 7 miliardë banorë në 7 kontinentet.

Aty rrinë Shqipëria ime, shenjtëria ime,

E vjetër dhe e re: sa genet, gjethet, guri, fjala,

Sa loti, dasma, morti, kanga, andrra...

E çkyeme, e harrnueme, në Ballkan,

Në Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Serbi, Maqedoni, Greqi

Në 6 shtetet.

Ah, të 7-ten ndarje e kam brenda vetes...!

2.

Sot bota globale duket e vogël sa një vezë

E lehtë ta mbash dhe në pëllambë të njanes dorë

Në hapa e në jetë është e randë

Sa Alpet me lule e borë.

3.

Bota më ngjan si një vezë

E rrotulloj dhe e rrotulloj me një gisht

Njësoj e njësoj më duket prapë...

Njikështu i sjell njerëzit e vet

Kjo kohë globale,

Kjo botë-vezë

Me ditë e me natë...

4.

Si veza më ngjan kjo botë me huqe...

Edhe njerëzit si pulat:

Herë bajnë vezë të bardhë.

Ka’i’herë dhe vezë të kuqe.

5.

Si veza më ngjan kjo botë bardhezi e plot me ngjyra:

Brenda kores së saj:

Flejnë e bardhja, e verdhja, e kuqja,

Zgjohen e Keqja, e Mira...

6.

E përjetshe pyetja:

Si lindi Bota...e veza?!

E përhershme Koha:

me pula e këndeza...

7.

Bota është e madhe sa një planet.

Bota është e vogël sa një vezë.

Si në jetë:

Dikush bahet planet.

Tjetri mbetet vezë...

8.

Due të bahem Kolomb i shekullit tim

e ta thej botën-vezë e vezën-botë,

Me e pa mend, me e pa revoltë,

Ta bajë copë-copë...

Kur as me andrra, as punë, as me penë...

As si ëngjëll, as si djallë...

Nuk mujta me e ngritë në kambë,

Ta bajë këtë Botë ma të Drejtë,

T’iu rrijë kohënave dhe vertikalisht...

Për nji çast harroj se nga klluqja e saj kam lind...

Në këtë botën globale si vezë

Jemi herë të lehtë e hërë të randë...

Sa jetë fizike e morale e kalojmë në kambë...?!

RAMIZ LUSHAJ(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora