E diele, 05.02.2023, 02:13 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Frrok Vukaj: Tryezë pune për problemet e edukimit

E enjte, 15.09.2016, 07:12 PM


AKADEMIA E  SHKENCAVE TË EDUKIMIT

TRYEZË PUNE PËR PROBLEMET E EDUKIMIT

Akademia e Shkencave të Edukimit, një institucion i shoqërisë civile i miratuar sipas ligjeve në fuqi, me kryetar Profesor dr. Musa Kraja, ka në përbërje të saj mbi 100 anëtarë, prej të cilëve 34 profesor e pjesa tjetër mësues të shquar nga hapësira mbarë shqiptare, doktor shkencash e master. Nga viti në vit ka ardhur duke e rritur veprimtarinë e saj me karakter studimor, kërkimor shkencor, botime me vlerë, disa konferenca shkencore zonale, kombëtar e ndërkombëtare, promovime librash, tryeza pune etj. forma të  shumta e të larmishme. Si  rrjedhojë  e studimeve serioze e sistematike janë  bërë  edhe botime me vlerë duke veçuar ‘’Historinë e Arsimit dhe Mendimit Pedagogjik Shqiptar’’, ‘’Pedagogjia, shkollat shqipe me program plotësues’’, ‘’Mësuesi  krijues’’ monografi social pedagogjike, ‘’Vetëvlerësimi mësimor ‘’, ‘’Nxënësi  vizionar ‘’, ‘’Akademia e Shkencave të  Edukimit’’ me informacion për  programin dhe anëtarësinë  e saj me autor  Hajrulla Koliqi, Musa Kraja, Mark Vuji etj. por edhe promovime  të Frrok Vukajt, Tonine Hidajt etj.

Në vijimësi ishte edhe organizimi i një tryeze të rrumbullakët për problemet e edukimit me mësues, prindër, nxënës e drejtues shkollash, e cila ngjalli një interesim të madh.

Pothuajse prej një viti një grup pune ka ndërmarrë studimin ‘’Aspekte të edukimit e përvojë   për punën me nxënësit me deviacione  në sjellje’’. Zona e zbatimit ka qenë Tirana, Kamza, Lushnja, Lezha, etj. përqendruar më së shumti në shkollat  e mesme e 9 vjeçare  ‘’Aleks Buda’’ e ‘’Ahmet Gashi’’  Laprakë, ‘’Dituria’’, ‘’Rako Simon Gjermeni’’ e ‘’Pasho Kurti’’ Lushnje, ‘’Ibrahim Rugova’’ e ‘’Hillari Klinton’’ Kamëz, ‘’Hydajet Lezha’’, ‘’Kolin Gjoka’’ e Raboshtë, Lezhë etj.

Disa prej qëllimeve e objektivave kanë qenë njohja e rasteve me deviacione në sjellje, specifikat sipas moshave, djem vajza, zona urbane e rurale, puna diferencuese, shkaqet e deviacioneve, roli i mësuesit, i familjes e shoqërisë. Aktivitetet kryesore kanë qenë biseda e takime me mësues, nxënës, prindër, pyetësorë, intervista, vëzhgime direke në shkolla e mjedise të tjera, marrja pjesë në veprimtari fizkulturore sportive etj.

Konkluzionet e këtij studimi e disa orientime për punën në të ardhmen i bëri Profesor dr. Musa Kraja, i cili veçoi edhe ndërhyrjen  e elementit  keqbërës në shkolla  ‘’... një  bashkëpunim më i mirë, sidomos në goditjen e elementit të jashtëm, që ndërhyn  me një thirrje celulari, me një ftesë për të lenë një orë  mësimi, një ditë, disa ditë, apo gradualisht edhe për shkëputjen fare’’.

Nga pjesëmarrësit u vlerësua si shumë pozitiv roli i kësaj Akademie e veprimtaritë frytdhënëse përfshirë edhe studimin nga i cili mund e duhet të marrin shembull edhe organizmat e sistemit arsimor publik e jo publik e shoqatat e kësaj fushe.

Në këtë takim u ngritën, u diskutuan e u soll përvoja pozitive edhe për këto probleme.

Lipset vëmendje e kujdes më i madh nga e gjithë shoqëria e shteti për arsimimin e shëndoshë dhe edukimi e brezit të ri.

Rritja dhe vlerësimi i rolit të mësuesit e shkollës, kërkesa më të mëdha për nivelin shkencor e profesional për krijimin e modelit pozitiv për t`u marrë shembull nga brezi i ri. Krahas lirisë e të drejtave për nxënësit e mësuesit të vihet theksi e të kërkohet llogari për zbatimin e kryerjen e detyrave, për rritjen e dashurisë për punën e dijen.

Është ulur dëshira e këmbëngulja për rezultate më të larta nga mungesa e përkushtimit të duhur, e një organizimi efikas, e punës edukative, e rritjes së besimit e dëshirës për shkollën, e veprimtarive më të shumta e të larmishme.

Puna rutinë e spontaniteti, mungesa e konkurrencës e motivimit, braktisja e hapur apo e heshtur nga mësuesit e familja e një numri jo të vogël nxënësish, kanë ndikuar negativisht për krijimin e një klime të shëndoshë pune në disa klasa e shkolla e shprehur kjo edhe në mungesat e largimet e shumta nga mësimi.

Frika, fshehja e lustrimi i gjendjes, mosnjohja e mos marrja me problemet thelbësore nga drejtues të veçantë, kanë mbjellë një lloj indiferentizmi e pasiviteti në mësues e nxënës, një pajtim me gjendjen që as ngrohë e as ftohë.

Mungesa e përgatitjes së duhur psiko-pedagogjike e mësuesve që dalin nga shkollat e larta nuk sjellë rendimentin as pritshmërinë e duhur, bile jo radhë bëhen pre e konflikteve e debateve shterpë me koleg, prindër e nxënës.

Jo sa duhet vlerësohet  nga disa mësues roli e personaliteti i nxënësit, ata kanë energji të mëdha, por duhen orientuar drejt e menaxhuar me efektivitet.

Tendenca në rritje e dhunës e agresivitetit në shkolla doli si një ndër problemet më  shqetësuese . U tha se profilaksia e pandërprerë është masa më e mirë, por nuk mjafton vetëm puna e mësuesit. Ajo duhet të këtë karakter gjithëpërfshirës.

Rritja e rolit të mësuesit kujdestarë dhe familjes u shprehën se është një domosdoshmëri për të arritur rezultatet e duhura.

Me gjithë disa arritje që duhen përgëzuar, përsëri  pohohet për ndikime të hapura apo të maskuara nga politika, e vërejtur kjo më shumë në emërimet e kuadrit, sidomos atij drejtues, në lëvizjet e vlerësimet e pamotivuara, në presionet e kërkesën e llogarisë me dy standarde.

Shembulli e roli i mësuesit ka qenë e mbetet faktor me rëndësi për mësimin dhe edukimin e brezit të ri, angazhimin e tij në punë dobiprurëse. Akademiku Profesor dr. Kolec Topalli preku aspektin e vështirësive  e sukseseve që ka kaluar arsimi shqiptar, të cilat i ka përjetuar vetë, por edhe punën fisnike të mësuesve që duhet mbështetur nga mbarë shoqëria.

Sollën mendime me vlerë duke ngjallur edhe interesimin e dëgjuesve diskutimet e  ‘’Mësuesit të popullit’’ Kolec Çefa, dr. Hajri Mandri, e drejtuesve e mësuesve Pëllumb Dede, Petrit Xhaja, Zamira Burnazi, Ndoc Malaj, Lindita Doku, Dedë Vukaj, Anjeza Pasha,  Adriana Qafa etj . Padyshim se në ketë mision të gjatë e plot sakrifica figura kryesore ka qenë e mbetet mësuesi dhe, siç thotë  Luigj Gurakuqi , ‘’ Mbi mësuesit e mbi shkollat varen shpresat e atdheut e të  kombit’’. Kjo nuk përjashton, por nënkupton fuqishëm rolin e  përgjegjësinë  e madhe që duhet të ketë e gjithë shoqëria e shteti. Vetëm gjithë përfshirja mund e duhet të garantojë ardhmërinë e Atdheut.

FRROK VUKAJ - AKADEMIA e SHKENCAVE të EDUKIMIT(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora