E marte, 29.09.2020, 05:37 AM (GMT+1)

Komente

Xhevat Rexhaj: Shqipërinë ta duam të gjithë njësoj

E enjte, 12.06.2008, 12:30 PM


Xhevat Rexhaj
SHQIPËRINË TA DUAM TË GJITHË NJËSOJ

Nga Xhevat Rexhaj, Schaffhausen

E kam vërtet të vështirë që ti dha vehtes të drejtë për të shkruar në faqet e mjeteve të informimit, kur dihet se aty defilojnë shkrime të njerëzve të profesionit, si dhe njerëzve të mendjesë dhe të të lapsit, vërtet njerëz që edhe posedojnë referenca të nduarnduarshme. Është edhe më evështirë, sidomos për njerëz si mua, që të marrin guximin dhe të shkruajnë në faqet e mjeteve të informimit sidomos në ato në Shqipëri, e sidomos në ato që vërtet janë, në, dhe me realitetin e sotëm shqiptarë. Pra gazetat tona dita ditës profesionalizohen, në tërë trojet shqiptare, e sidomos faqet e internetit Andaj une do e marr guximin dhe do i rrekem një teme që thënë të drejten e hasi thuaja se për çdo ditë në lexime dhe sidomos në takime me bashkëatdhetarë, pra shumica nga Republika e Kosovës, temën- Shqipëria, Qeveria, opozita, realiteti sot!. Po e vej një pikëquditëse se shumë mund të m! endojnë nga lexuesit se vall nuk paskan diçka më prioritare “ vëllëzërit tanë nga Kosova” se sa ta shikojnë punën e Salos, ka të tillë edhe këtu që nuk u pëlqen, jo vetëm Salua por as realiteti i sotëm i Shqipërisë më në krye, me një Qeveri që po i vënë Shqiptarët në sofren e vjetë, atë të Civilizimit përparimtar Evropian, në ball të Oxhakut me Amerikan. Prap, mund të ketë vërejtje dikush nga “vëllezërit tanë “ në Shqipëri se eu këta kosovarët, vetëm Berisha, Berisha nuk dijnë diq tjetër...
Epo, edhe këtu po ia filloi shkrimit tim, mu te ai, e ai është sot ; Realiteti politiko-ekonomok, në Shqipëri. Shqipëria e fortë, tërë kombi shqiptarë në përgjithësi është i fortë, Shqipëria përparimtare, tërë kombi shqiptarë përpara, Shqipëria në Nato, tërë kombi shqiptarë i mbrojtur nga Nato, Shqipëria në EU, shqiptarët janë të qetë në periudhat e ardhme, se edhe Reoublikës së Kosovës i hapen dyert, dhe trojeve shqiptare iu dëgjohet zëri dhe kërkesat e tyre aty ku vendoset shumëçka për ardhmërin e Kontinentit.
Ah, nuk ishin dhe nuk janë të lehta të arrihen këto, sepse ne shqiptarët në situata të ndryshme dijmë të presim këmbën tonë në vend të drurit, për inat të resë më vdekt djali, thotë një fjalë e keqe, e jona popullore. Ishte viti i mbrapshtë 1997, vërtet i mbrapshtë, prap thotë populli ynë ( nga përvoja) , “ mos raft me u harru”, pra do zoti dhe Qeveria e janë syqelë edhe në këto ditë të 2008, nuk i dihet kurr të keqes, kur dihet se Shteti Shqiptarë me hapa vërtet të shpejtë është duke ecur përpara, tregues të shumtë dhe vrojtues të shumtë neutral, me analizat e tyre po shprehen se ky Shtet është duke vrapuar dhe duke arritur rezultate vërtet, të paparashikuara, nga syri i keq, edhe i disave në Evropë të cilët nganjëhere Shqipërin e shikojnë me syzat e Beogradit. Populli thotë edhe këtë” ruana Zot Syrit të keq”, qebesa na sy të keq kemi edhe vetë brenda llojit tonë, që do të ishin prap në gjendje të! e sillnin Shqipërin në katapultim, vetëm për të rrezuar, Sali Berishën, eh Zoti i vraftë ata që mendojnë kështu, se Berisha është vetëm një Njeri, Shqiptarë i ndershëm, Shqiptarë, që para vehtes së bashku me popullin shumicë, dhe thuaja shumicën e Shqiptarëve në përgjithësi, ka vu kontrat me e ba Shqipnin-Shqipni.
Shteti duhet me vepra, Kombit i duhet përparim, popullit i duhet mirëqenje, këto gradualishtë po i sjell dhe po i bënë realitet, Qeveria Berisha. Evropa( jo e tëra), jo edhe me bash ngazëllim po e shef këtë përparim, Evropa deshi shpejtë e shpejtë të e bëjë realitet liberalizimin e vizave me një Shtet që Evropës i ka sjell dhe i sjell kokëqarje, Evropës dhe botës i ka kushtu Politika gjenocidiale e këtij shteti me qindra miliarda Dollarë, dhe evropa i lëshon ende pe, Serbisë pra. Mirëpo me të drejte dhe me vend ishin reagimet Shtetrore Shqiptare prej Kryeministrit, Kryetarit, Ministrit të Jashtëm dhe së fundi, Zonjës sonë Shqiptqare, Kryetarës së Parlamentit kur iu tha Evropianëve në Bruksel dhe Strasbur dhe Lubjanë,se, ku jemi ne Shqipëria si vend stabil dhe bashkëpunues me Evropën, pra nuk duhet graduar ata që janë kundër Evropës e dënuar ata që janë për dhe me Evropën. Dhe pra ditën e djeshme qeverisë shqiptare iu ofrua! n letrat për liberalizim vizash, për udhtim të lirë të shqiptarëve , në Evropë se shqiptarë ka kudo gjërë në Islandë, jemi shumë pra dhe të vyeshëm.
Kjo Qeveri pra , ka krijuar kredo edhe në bashkësin ndërkombëtare, se nuk është më vetëm me e ba “aminin” por është e zonja që edhe të kërkoi dhe korrigjoi lëshimet e Evropianëve. Kjo ka të bëjë edhe me atë se sot Evropianët, e besa edhe më largët, kuptohët Politikajt dhe diplomatët, nuk po kan më përball njerëz të denoncuar, të
korruptuar dhe banditë para vehtes, por po kan Figura të pastra politike me një bagazh dhe me Referenca më të mëdha se edhe vetë diplomatët evropian. Për momentin Figurat kryesore në politikën shqiptare, posedojnë kapacitet dhe ndershmëri që të tregojnë Shqipërin e vërtet, andaj edhe rezultatet janë të dukshme. Për ndershmërin e kësaj strukture politike u pa edhe me rastin e fatkeqësisë në kominikacion ku humben jeten dy njerëz të Top Chanel. Thënë të vërteten ne shqiptarët në perëndim, von e kemi kuptuar se ishin dy njerëz në makinën Ferrari në Tiranë, në momentin e fatkeqësisë, por kjo u kuptua pas ditësh... Në Shtetet demokratike dhimbja është enjëjtë sikur për pasunikun ashtu edher për fukaranë kur humbet jeta, kuptohet se mjetet e informimit edhe këtu bëjnë publicitet për ViIPat, mirëpo jeta e njeriut këtu vlerësohet njësoi, andaj, nder disa nënshkruas letrash! më së shumti më ka befasuar një Gazetar p¨r ! të cilin kam patur dhe kam ende respekt të madh Z. Mero Baze, ma ka que mallin e ngjarjes s¨Jul Cezarit?!: Z. Mero Baze duhet ta ruaj ndershmerinë dhe paanësin, se kur je me ata që të kan linçuar përpara! une nuk e di si i thuhet kësaj.
Mirëpo u pa se krejt kjo kishte konotacione politike, për të minusuar Z. Berisha, mirëpo i drejti del fitues dhe tani më u morën vesh shumë gjëra.
Prandaj më duhet të kthehem në atë çka e kam cekur diku në fillim, ne këtu në perëndim e konkretishtë në Zvicerr, ndjehemi shumë me Qeverinë Berisha, e respektojmë Lidershipin Shqiptarë, dhe e urojmë për të ardhmen, Sali Berisha i ka vu vehtes detyrë për të këndellur shqiptarët, dhe i dëshirojmë atij dhe partisë së tij edhe një mandat qeveritar, se athere duhet inicuar edhe projekte tjera ndershqiptare, pasi që Mrekullia, Durrës.Kukës Republika e Kosovës do jetë e kryer, dhe qarkulluese si Damari i gjakut. E duam Shqipërin, po qebesa edhe njerin e besës shqiptare, Dr. Sali Berishen.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora