E shtune, 27.11.2021, 05:59 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Erdogan dhe qeveria e tij i përulin femrat

E hene, 10.03.2014, 06:06 PM


Derisa në botë është shënuar 8 Marsi, Dita e Gruas, disa faqe internet në Turqi, kanë shfrytëzuar rastin që të rikujtojnë deklarata të tmerrshme të udhëheqësve turke duke filluar që nga kryeministri Recep Tayyip Erdogan e deri te ministrant e qeverisë së tij, që kryesisht vijnë nga partia e Erdoganit.

“Nuk besoj në barazinë gjinore” “Kjo vajzë apo grua…unë nuk e di se…”

(Në lidhje me rastin e Dilan Aktas, një vajze të re që ishte qëlluar në kokë).

Këto dy deklarata janë të kryeministri turk, Erdogan.

“Papunësia po rritet sepse gratë po kërkojnë punë”- Mehmet Simsek- Ministër i Ekonomisë

“Kur vajzat shkojnë në shkollë, djemtë më nuk do të kenë gra për t’u martuar”- Erhan Ekmekci, zyrtar i partisë së Erdoganit.

“A nuk është amvisëria mjaft?”- Veysel Erogly- Ministri i Pylltarisë dhe Çështje për Ujin “Pse duhet të vdesë bebja nëse nëna është përdhunuar? Nëna duhet të vdes”- Melik Gokcek, kryetar i Ankarasë “Viktimat e përdhunimit duhet të lindin, më pas shteti do të vendosë nëse bebet janë të nevojshme”- Recep Akdag-Ministër i Shëndetësisë

“Përdhunuesi është më shumë i pafajshëm sesa viktima e përdhunimit e cila ka abortuar”- Ayhan Sefer Ustun- deputet i Parlamentit turk nga radhët e partisë së Erdogan.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora