E enjte, 22.04.2021, 03:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Dy poezi nga Remzi Limani

E merkure, 15.08.2012, 07:11 PM


Remzi Limani


PLAGË KURBETI

Rrugë kurbeti nëse merrni
Me kujtime nën sqetull shkoni
Mos i harroni varret e lëna
E sofrën e përbashkët të emrit shqip

Me vuajtje shpirti nën dhëmbë
Me sy kah udhët tona merreni gjumin
Se rrugë e pafund do t`u humbas
E lakmia fantazmë do t`u tradhtojë

Me shikim malli e lotin shpresë
Prore me kthim lotin ta shuani


KOSOVA

Është një Tokë
Me lule gjaku
Farë e bardhë
E urtë në Kokë

Është një Tokë
Me sy në Kokë
Kryq nën dhe
Hënë mbi Tokë

Është një Tokë
Me zot mbi Kokë
Faqebardhë
E shtrirë mbi ar

Është një Tokë
Bukë nën Kokë
Kullë e lashtë
Grurë mbi mur

Është një Tokë
Me thinja n`Kokë
Mbi këtë Tokë
Ranë shumë Kokë(Vota: 9 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora