E merkure, 30.09.2020, 10:03 PM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi - Poezi të 12 nëntorit 2010

E marte, 30.11.2010, 08:44 PM


FUNKSION DASHURISË

 

nga mëngjesi deri mbrëmje

Edhe nëndërrat e natës

Kudo jemi

Unë edhe mbretëresha

Me çdo lëvizje

Dhe me çdo gjest

Jemi fuksion dashurisë

Duke i shërbyer mirësisë

çdo qenie njerëzisë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

ECJEN TONË

 

Edhepse stinët ndryshojnë

Ne kemi ritëm njëjtë

Me fuqi dashurisë

shoqëruar nga këngët e krenarisë

I këndojmë hymne mrekullisë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

GJITHË BASHKË

 

Mos mungoni asnjë nga ju

O njerëz vullnetmirë

Eni gjithë

Bashkë ta kultivojmë dashurinë

pranverën e re

jetës ëmbël!

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

NËPËR FAQET E HISTORISË

 

Oh sa bukur

Dhe shumë këndshëm

Me ngjyrat ylberore

Qëndisim rrëfime bukura

Dhe tamshuara

dashurisë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

GJITHË HAPAT

 

Me lumen mbretëreshë

Marshojmë fuqishëm

Me ritëm

Dhe shërbim dashurie

Për siguruar kënaqësi

Për ne

Për mbretërinë tonë

Dhe për mbarë njerëzinë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

LIGJE DASHURIE

 

Janë ligjet e dashurisë

mua edhe mbretëreshën

Gjithherë na bëjnë tëmbël

pashëm kudo

Dhe vlefshëm

Për mbretërinë

Për kohën

Për njerëzinë

...

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

ZHURMAT E STINËS

 

Njëri i bie thumbit

Tjetri patkoit

Nuk merren vesh mes veti

As me masën

shërbim intereseve

Njollosin politikën dhe diplomacinë

Vazhdojnë këndojnë

Dhe fund kuptohen

Vetëm kur humbjen vajtojnë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

FJALË PAS FJALE

 

Bëhen tregimet

Dhe përrallat e ngrohta

Për shijshmen lumturi

Fjalë pas fjale

Nxehen zemrat

Dhe ndezen motorët e dashurisë

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

NATË MBRETËRI GËNJESHTËRASH

 

Secili e gënjen secilin

Shpeshtohen dhe zbulohen komplotet

Edhe padashje

Vijnë edhe tragjeditë

...

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

SIPAS GAZETAVE

 

Atje tokat e tyre

E dijmë ka jetë

Por mes problemesh

Dhe vështirësishë

Dalin shumë gënjeshtëra

Dhe gërrithet dashuria

Historia mbushet me përralla

Zhvillohen edhe luftëra...

                        Garlate (Lecco), 12 nëntor 2010

 

ME IDENTITET DASHURIE

 

Jemi njohur

Dhe pranuar gjithë botën

Depërtojmë gjithë relievet

Dhe gjitha zemrat e njerëzve

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

QETËSINË E DASHURISË

 

Lëshohemi krejtësisht

sigurtë

njëri-tjetrin

Me çelës mirësisë

Na është hapur dera e lumturisë

-

Gëzuar!

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

ÇMUND BËJMË?!

 

këtë stinë

Unë edhe mbretëresha

Kemi përgjegjësi mëdha

Për mbarë njerëzinë

-

procesin e bekuar dashurisë

Çduhet bëjmë

Dhe çmund bëjmë

?!...

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

SI TERM KRYESOR

 

fjalorin e regjimit

Dhe përditshmërinë tonë

Si term kryesor

Kemi fjalën me emrin dashuri

-

mëngjes themi dhe bëjmë dashuri

drekë themi dhe bëjmë dashuri

darkë themi dhe bëjmë dashuri

-

Dashuria është termi kryesor i përditshmërisë sonë

Dashuria është formula unike e jetës sonë

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

DUKE IKUR

 

Shumë fjalë i kishin rrëshqitur

Dhe i kishin rënë

Këndej relievin tonë

Dashurinë na e kishte sulmuar

Duke dashur na i vrasë stinën

Vitet dhe shekujt

E mbarë historinë

Ishte penguar dhe kishte humbur jetën e vet

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

KOORDINATORË DASHURIE

 

Me përqafime

Me puthje

Dhe me gjeste tëmbëla

Unë edhe mbretëresha

Këtu fron

Dhe gjithë relievet e mbretërisë

Jemi organizatorë takteve

Drejtues

Dhe koordinatorë dashurie

-

Gëzuar!

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

PLOTËSI

 

Froni ynë

Dhe gjithë relievet e mbretërisë

Janë plot me mirësi

Shumë kopshte lëumturie ka

gjithë relievet

Mbushur plot me valle dashurie

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

PARIME DHE VESE

 

Ne me parime dashurie

Ëmbëlsojmë dhe lulëzojmë pranverën

Ata andej

Me nëmijenjë vese

Tërbohen e lodrojnë rrathë tintereseve

Jeta vazhdon

Me ritëm, realitetit

...

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

ËMBËLSIA E DASHURISË SONË

 

Ka përfshirë mbarë stinën

gjithë relievet

Jo vetëm me fjalë

Por edhe me veprime konkrete

Me forta përqafime

Dhe me serinë e pambaruar puthjeve

                        Lecco, 12 nëntor 2010

 

VETËM FJALË

 

Gjithçka thonë andej

Mbeten vetëm fjalë

Dhe gjurmë kotësishë

përjetshmen histori

Asnjë veprim

Asnjë lëvizje përpara

Vetëm fjalë

                        Lecco, 12 nëntor 2010(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora