E shtune, 27.02.2021, 07:38 AM (GMT)

Kulturë

Novela e forumisteve te forumit shqiptar V

E hene, 03.07.2006, 11:58 PM


Denku

...Tere kohes nuk me hiqej nga mendja,se si na i kishte marre farat ai legen Shumaker.
Nuk e kom mo qef -iu ktheva Nitroshit-gjithe maraz.
Lene se e qelbi fare ai trapi-me tha Nitroshi.
Nderkaq jet-i po ulej ne Chicago.Koha ishte nje mrekulli,por ne ishim te merzitur.Po mendoja se si ta hiqnim kete merzi.Limuzina qe kishim prenotuar po vonohej.Kur papritur tek salla e pritjes,teksa po pinim calvados,tek dera e hollit u shfaq Laver Bariu me Ricky Martin.Shiko me beri me shenje Nitroshi -Laveri me nje pjesetar te bandes se vet.Mos eshte ndonje qe i mban bagazhet o Nitrosh-ja ktheva une pa interes.
Jo mor ti-me tha Nitroshi.E kam gjete menyren se si do e kalojme kohen dhe ketu.Ai u nis drejt tyre dhe pas disa momentesh u afrua bashke me ata.Laverin e njihja po ate cunin e ri nuk po e sillja ndermend.Ky eshte Rukiu-ma prezantoi Laveri dhe beri me dore nga Ricky Martin.Nga te kemi o cun-e pyeta une.Nga Lapardhaja me tha ai me ndrojte.Ky i bi dajres me mire nga te gjithe -me tha Laveri .Pa ta shohim njehere i thashe une.Rukiu(Ricky)filloi ta nxehi dajren me cakmak Kruje,ndersa Laveri beri gati gerneten.Pas pak tingujt e gernetes se tij bucuan ne hollin e aeroportit,te shoqeruar nga ritmi i gjalleruar i dajres.Pas pak rreth u mblodhen gjithe pasagjeret dhe disa stjuardesa filluan te kercenin nen tingujt e kenges "mora rrugen per janine".Kur kapi kengen "leshverdho moj leshverdho" salla buciti nga ovazionet.Rojete aeroportit u afruan te coroditur dhe nuk dinin c'te benin.Pas pak filluan dhe ata te kercenin dhe te dridhin shamite ne ajer.Njerezit filluan te dorovisnin leke dhe toka u mbush me kartmonedha.Ricky i mblidhte dhe i fuste ne dajre me nxitim.U cua dhe Nitroshi dhe filloi te dridhte belin me nja dy bjonde stjuardesa.Une porosita pije per gjithe publikun dhe fillova te kercej per qefin tim.Pasi mbaroi ky koncert variete i vogel njerezit u sulen per te marre autografe.Une me Nitroshin u vecuam pak dhe i beme me shenje Laverit.Ai u afrua dhe Nitroshi i futi ne xhep nje shuk dollare .Laveri u prek the tha se e beri kete per kenaqesine tone.Merri -kembenguli Nitroshi ose jepja RICKIT se u lodh dhe djersiti shume.Po si ju ra rruga ketej?-pyeta une me kuriozitet.
Po ja na ka ftuar Bradd Pitt ne dasmen e tij-me tha Laveri.
Une i njof babain-vazhdoi ai dhe do shkoj te kendoj ne dasmen e tij.Ishte dhe kerkese nga gruaja e tij e ardhshme se ajo ne qenka fanse e imja qe ne vegjeli.Epo tunde o Laver i tha Nitroshi.Pasi tokem duart u ndame dhe u futem ne limo.Gjate rruges neper pankarta ishin vene postera te blockbusterit te fundit qe quhej "Raki dhe dashuri" Ne te merrnin pjese Skender Sallaku,Xhevair Zeneli dhe Angelina Jolie.Historia bente fjale per nje burre qe dashurohet me kamarieren e klubit teksa pinte raki rrushi te zime dy here.Por kishte konkurence nga shoket e tavolines dhe i duhej te zgjidhte mes kamarieres seksi apo shokeve te rakise.
Qeka film i bukur-i thashe Nitroshit.Histori me fund te veshtire eshte-me tha Nitroshi me pamje studioze.Te shkojme ta shikojme kur te jepet premiera.Nitroshi nxorri celularin dhe porositi sekretaren e tij per dy bileta.Porosite per nja kater-i thashe une se nuk do shkojme vetem.Po ke te drejte- me tha Nitroshi dhe qeshi.Arritem tek apartamentet qe kemi te dy ne qytet.U ndame ne dalje te ashensorit.U shtriva ne krevat dhe i ngula syte tek pejsazhi i Monese(dhurate nga Nitroshi)Kete gje e beja shpesh.Vura ne cd player Merita Halilin dhe mbas nje dushi u ula ne kolltuk me nje gote konjak.Nuk ishte e thene qe te rrija rrehat.Trokitjet e forta tek dera ma prishen qetesine.U cova dhe e hapa.Nitroshi u fut me vrull dhe e mbylli me shpejtesi.C'ke -i thashe,cka ngjare?Amon se desh me vrau-me tha Nitroshi dhe po mbushej me fryme.I dhashe nje gllenjke konjak qe te mblidhte veten.Kush mor derezi ?-e pyeta.Nicole(Kidman) me tha ai gjithe frike.Pse?-pyeta une .
Po me priste ne dhome si e kishte bere nena-tha ai dhe vijoi,mu hodh ne qafe dhe filloi te me puthte po une e largova se nuk doja.E shtyva me lezet,por ajo u ofendua dhe filloi te ulurase.Po une per ty u ndava me Tomin mor qen,etj etj qe nuk mi nxe goja tani-tha Nitroshi.Nuk mjaftoi me kaq po nxorri Kallashin poshte krevatit qe une mbaj kur dalim per gjah.Dhe ja ku perfundova ketu tek ty.Ku eshte ajo tani-Pyeta une i shqetesuar .Iku se do vinte policia te kapte-u pergjigj Nitroshi.
Shyqyr qe mbaroi me kaq-thashe une i lehtesuar.kush e therriti policine?-pyte perseri per tu siguruar.Tek ashensori kishte dale Jack Nicholson dhe i thashe ta therriste sa me pare.Ja kemi borxh nje darke Jack-ut i thashe.Nitroshi pohoi me koke dhe ndihej me i lehtesuar.Do ta takojme neser ne darken e bamiresise ne Plazza- me tha Nitroshi, do ta boj tape fare.Po per cfare eshte kjo bamiresi o Nitrosh?pyeta une.Edhe ti- me tha ai.Sa here qe pi konjak harro fare.Eshte per te populluar ishullin e bukur te Sazanit me kurde e kineze sa me pare.Te paret qe e kane nisur jemi ne shqiptaret dhe sidomos ata qe merren me "transport detar"Dhe keta amerikonet u bone xheloza dhe duan ta vazhdojne.Mire o Nitrosh shpresojme se do ja kalojme mire.Aty do kete dhe ndonje foto modele apo ndonje te njohur,besoj -I thashe une dhe e percolla deri ne apartamentin e vet,qe ishte bere si shpi gabeli.Nicole ja kishte grisur te gjitha kostumet.Dhe ja kishte prere kepucet.Me duhet te dal neser per pazar-me tha Nitroshi.Dalim bashke se ka ardh marerial i ri tek BVLGARI-i thashe une.I thame njeri tjetrit naten e mire dhe para se te flija i urova vetes te mos me binte ne pjese nje femer si Nicole...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora