E diele, 28.02.2021, 10:46 AM (GMT)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1932

E diele, 14.10.2007, 06:28 PM


National Championship
(start: April 17th; finished: July 17th, 1932)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
SPORTKLUB TIRANË
8
5
3
0
29
6
13
2
Bashkimi Shkodran
8
4
3
1
15
6
11
3
Teuta Durrës
8
5
1
2
25
11
11
4
Skënderbeu Korçë
8
2
1
5
14
13
5
5
Sportklub Elbasan (1)
8
0
0
8
4
51
0

Champions of Albania: Sportklub Tiranë
relegated:
Sportklub Elbasan (then in 1993: Bashkimi Elbasanas)
goals: 87; 4,4 per match
top scorer: ?

Note
(1):
founded 1929; 1929-30: Urani; 1931-32: Sportklub E.

Second Division
(ended on May 1932)

Group A (out of tournament): Bashkimi Shkodran “B”, Sportklub Elbasan “B”, Skënderbeu Korçë “B”, Sportklub Tiranë “B”, Teuta Durrës “B”. Winners: Sportklub Tiranë “B”

Group B: Erzeni Shijak, Sportklub Fier, Sportklub Kavajë, Kongresi i Lushnjës, Muzaka Berat. Qualified for final: Sportklub Kavajë

Group C: Leka i Madh Përmet, Sportklub Narta, Shqiponja Gjirokastër, Sportklub Vlorë. Qualified for final: Sportklub Vlorë

Final (between the winners of Groups B and C)
Sportklub Ka.-
Sportklub V. 3-1

promoted in 1st division: Sportklub Kavajë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora