E merkure, 19.06.2024, 06:12 AM (GMT+1)

Search by date: 6/7/2024

Blerim Latifi: Nata e 8 qershorit 1999

Ka qenë nata e 8 qershorit 1999. Një krismë pushke ma nxorri gjumin. Xhelal Abazi, bashkluftëtari im nga Shkupi, i cili po kryente rendin e rojës në transhenë tonë të përbashkët, më tha: Çka u bo? U çove i trembun! I thash: N'andërr e dëgjova nji pushkë të keqe dhe diqysh m'u duk se vinte andej nga Prekazi...

Enver Bytyçi: Berisha dhe Rama: Kush duhet hetuar e kush është nën hetim!

Po bëhen gjashtë muaj që kur SPAK ka izoluar me arrest shtëpie kreun e opozitës, Sali Berisha. Prej asaj kohe e deri më sot prokurorët e kanë thirrur Doktorin vetëm njëherë për hetim! Thjesht i kanë komunikuar se “është nën hetim”, me dyshimin për korrupsion pasiv. Argumenti që kanë sjellë është krejt...

Anton Nikë Berisha: Gërshetim i poezisë së traditës me poezinë moderne

Vepra më e re poetike, përmbledhja me poezi “N’udhëkryqe koha plaket” e Llesh Ndojt, dashur e pa dashur, të bindë se kemi të bëjmë me artin e fjalës (në rastin konkret me poezinë), që e përcolli njeriun nga fillimet e gjallimit e do ta shoqërojë atë derisa sa të jetojë si i tillë. Në qenësi arti i fjalës – letërsia është shtjellim gjuhësor poetik...

Kalosh Çeliku: Unë jam ujk dhe dua plagë

Siç duket, Pragun e çmendurisëE kam pëzrier me Ditën dhe Natën.Edhe, Sot u zgjova me Ditën. E ha darkën solemne me miqtëEnde, me brekëtë nëpër këmbë.Dita, nuk është Natë! Ehu, Nënën!Prag, i çmendurisë. Ditës Nesërme...

Përparim Hysi: Kujdes, kur të më shani?!

Ka harruar, siç duket, që të qeshëSe kujton se dikush e "përqeshë?!"Ky njeri është krejt për vajëSe nuk di as që të qajë Këtij njeriu hiqi frerinE ka humbur fare nderinFrerin e ka marrë ndër këmbëS'është njeri, por është gjëmë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora