E merkure, 19.06.2024, 04:55 AM (GMT+1)

Search by date: 6/6/2024

Blerim Latifi: 1944-2024

Si sot, 80 vjet më parë, nisi zbarkimi më i madh ushtarak në histori, zbarkimi në Normandi. Mijëra ushtarë amerikanë, britanikë, kanadezë e australianë do të vdisnin në atë që njihet si Dita D, e cila shënon fillimin e çlirimit të Francës dhe të gjithë Europës perëndimore nga Nazizmi...

Timo Mërkuri: Harresa e urave

Qysh në leximin e titullit të poezisë së Odise Kotes "Ura e Zonjës"çuditërisht m’u  faneps në mendje kështjella e Gjirokastrës, emrin e të cilës legjenda e lidh me princeshën Argjiro,jo aq me pretendimin e realitetit se sa si dëshmi e një nderimi të lartë që qyteti i jep femrës, përkundër dokeve...

Albert Habazaj: Labëria në Luftën e Vlorës

Lufta Kombëtare e Vlorës është trajtuar gjerësisht nga historiografia shqiptare, ndërkohë ka ngjallur shumë interes edhe nga studiues të huaj gjatë një shekulli. Vlora për Shqipërinë është si New Yorku (Nju Jorku) për Amerikën, sikurse thonë se Nju Jorku është Vlora e Shqiptarëve të Amerikës...

Eda dhe Visar Zhiti: Dhëmbje për akade/mik Rexhep Ferrin

Lajmi dëshpërues kaloi oqeanin: Rexhep Ferri sot na la…Lajmërojnë familjarët e tij, miqtë e shumtë, kolegë të tij piktorë e shkrimtarë, akademikë, botues, studentë, të njohur e të pa njohur e deri te Presidentja e Republikës së Kosovës…Kur themi Kosovë e Prishtinë, mes emrave të dashur e të...

Meti Rexhepi: Kërkimi i realitetit përtej absurdit njerëzor

Kolonës së këtij libri gërshetimesh stilistike të emërtuar “ENCIKLOPEDIA IMAGJINARE”, për shumëçka i veçantë nga librat e rëndomtë letrar, i prijnë njëzet e nëntë shkronja nga tridhjetë e gjashtë të alfabetit të shqipes, sipas një renditjeje vertikale të secilës s’osh, pikërisht sikurse renditja e të...

Ndue Dedaj: Një misionar italian ndër matjanë

Don Gianfranco Cadenelli-n e njohin të gjithë në Mat e më gjërë, pasi ka mbi dy dekada që shërben si misionar mes matjanëve etj., që kur ka ardhur nga Breshia e Italisë në famullinë e Shën Nikollit në Suç, në vitin 2002, si prift i Dioqezës së Rrëshenit, bashkë me dy misionarë të tjerë, famulli ku shërbejnë dhe “Motrat mësuese të shën Doroteas...

Florim Zeqa: Beteja e partive për pushtimin e mërgatës!

Sigurisht që mërgata do të jetë në vemendje dhe në epiqendër të partive politike, jo për shkak të respektit dhe kujdesit, por për shkak të votes. Pasi do të jetë vota e mërgatës ajo që do ta përcaktojë fituesin e zgjedhjeve të ardhshme, qofshin ato të rregullta apo të jashtëzakonshme...

Kastriot Dervishi: Telegrami pas pushtimit të Jugosllavisë, prill 1941

"Shqiptarët e Maqedonisë me banim në Tiranë, i luten shumë shkëlqesisë së tij, që të përcjellë tek Duçja dhe Fyhreri, entuziazmin e tyre sepse çlirimi i tyre mishëron idealet e mijëra martirëve që dhanë jetën për të jetuar nën hijen e flamurit të Skëndërbeut...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora