E merkure, 19.06.2024, 05:59 AM (GMT+1)

Search by date: 6/5/2024

Visar Zhiti: Një shekull me Kafkën, nisi kur ai nuk ishte më

Në 3 qershorin e para 100 vjetëve vdiq Franz Kafka, 40 vjeç, nga tuberkulozi i laringut, në Kierling, në sanatoriumin afër Vjenës.Shkaku i vdekjes: uria.Kafkiane: gjendja e fytit të Kafkës e bëri të ushqyerit e tij të vështirë, tmerrësisht të dhimbshëm e të padurueshëm, ndërkaq në shtratin e vdekjes ai vazhdonte të punonte...

Brahim Avdyli: E vërteta simbolike dhe trefishi ideor i një vepre

Përpara e kemi në dorë një vepër të një shkrimtari me vlera letrare, siç mund të cilësohet Prend N. Buzhala, i cili i ka shumë vite të botimit, pra 37 vite të botimit, në 73 vite jetese. Vepra e parë e botuar është më 1995, „O Amë, o Amë“, sepse shkrimin e parë e ka botuar në moshë të re, më...

Frank Shkreli: Themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Ndoshta më shumë për t’i bërë qejfin vetes, ashtu si në të kaluarën, përpiqem të kujtoj në mënyrën më modeste, data dhe personalitete nga historia kombëtare e shqiptarëve, sidomos personat dhe datat historike, nga të cilat shqiptarët edhe sot mund të marrin shembull e mësim, në përballimin me aktualitetin e sotëm...

Ilir Muharremi: Dashuria e parë dhe e përjetshme

Një kopshtë i luleve, parajsa tokësore, një pemë me  katër degë e ngjitur  në sfond , në anën e majtë të perdes. Një mollë e vetmuar rri qetësisht në degë. Shihet që pema është ujitur mirë. Por, ajo nuk është e ngarkuar me molla, ndonëse në optikën time del jo frutore, por përmes simbolikës dhe ligjeve të skenës ajo është frutore...

Mehmet Musa: Europa dhe zgjedhjet e saja politike!

Jemi në prag të zgjedhjeve politike europiane por përveç k?saj Europa është para një momenti kyç të historisë së sajë. Si bashkësi politike e formuar gati menjëherë pas një lufte shfarosëse, ishte akti më i mirë e më i mençur qe kjo pjesë e botës e kishte bërë në shekujt e fundit. E formuar për shkak të interesave të saja ekonomike...

Klajd Kapinova: Gjyqi fallco kundër Presidentit Trump

“Gjyqtari demokrat i shpallur publikisht edhe në rrjetet sociale përpara dhe tani, i gjyqit të Presidentit Donald J. Trump dhuroi para të mëdha, duke shkelur kështu kjartë një rregull që ndalon gjyqtarët e New York-ut të bëjnë donacione politike, për një operacion politik pro Biden ose anti-Trump. Pra, në këtë rast kemi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora