E merkure, 19.06.2024, 04:43 AM (GMT+1)

Search by date: 6/4/2024

Agron Tufa: Dostojevski dhe Migjeni

Shumë fije e lidhin Migjenin me Dostojevskin, po në mënyrën më të drejtpërdrejtë Migjenin e lidh me idhullin e tij "Ëndrra e Raskolnikovit" nga romani "Krim dhe ndëshkim", prej së cilës ëndërr është ndikuar, kur ka shkruar një nga prozat e tij të shkurtra "Ngjarje pa lëvizje", që s'është veçse një variacion...

Xhevahir Cirongu: Iljaz Kapxhiu, ishte mjeshtri i fjalës humoristike

Të shkruash për fjalën humoristike të mjeshtrit  skraparas  mësuesin lliaz Kapxhiu, duhet të matesh mirë, sepse ai dinte ta gdhente bukur  fjalën e frazat  kur i shkruante në fushën e bardhë të letrës, saqë kur merrnin udhën e botimit në shtypin e kohës, të rrëmbenin pas vetes e mbeteshin në memorien e lexuesit...

Vladimir Shyti: Tre ditë vizitorë në ishull

Atë paradite, mbas udhëtimit me tokë dhe traket arrijmë si turistë në ishullin e Korfuzit. Sistemohemi në hotelin Belveder, stafi na priti me buzëqeshje, mikpritja e tyre ishte pak konfuze dhe hipokrite. Personeli shërbimit, na fliste në gjuhën angleze dhe pak italisht, ndërsa e dinin mjaftë mirë, që grupi ynë turistik vinte nga Shqipëria...

Fritz Radovani: M’u kujtue Filip Daija!

Ata që kanë pasë fatin me e njoftë Filip Dainë, nuk e harrojnë kurrma!Ka banue në rrugen Luigj Gurakuqi në Shkoder. Ishte rrobaqepës.Ishte jo vetem Burrë i moshuem po, edhe i heshtun! Ne e njifshim afer e kryesisht per humorin e hollë dhe shumë të peshuem. Shihej  shumë rrallë nder dyqane e...

Hamza Halabaku: Hop e ndihmësministër

Kur u pavarësua vendi im, ishte shteti më të ri në Evropën e vjetër. Prej atëherë, ndoshta, është shtuar edhe ndonjë shtet i ri i pavarur. Nuk më kujtohet!Pak më vonë, sapo kishte nisur muaji i pestë i atij viti, kur ishte shpallur pavarësia, kishte ndodhur ngjarja. Ishte e hëna e parë e ati muaji të vitit dy mijë e tetë të qindvjeçarit...

Jahja Drançolli: Trashëgimia kulturore e Prishtinës e cila nuk ekziston më!

Territori dhe qyteti i Prishtinës ruajnë një vertikale të gjatë historike, e cila daton të paktën në periudhën neolitike. Në zonën e qytetit dhe në rrethe janë zbuluar gjetje të shumta arkeologjike, të cilat për nga vlera e tyre kulturore denjësisht prezantojnë jo vetëm Prishtinën dhe Kosovën, por edhe më gjerë...

Vlash Prendi: Kur shpirti këndon për dashurinë

Poeti i mirënjohur Llesh Ndoj, vjen keto ditë para lexuesit me librin e tij më të ri “Emrin tend ka dashtnia”, i cili përbën një arritje të suksesshme në krijimtarinë poetike të këtij autori, tashmë të afirmuar në fushën e krijimtarisë poetike, jo vetëm se ai vjen pas botimit të 10 vëllimeve me poezi që mbajne firmën e tij...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora