E merkure, 19.06.2024, 05:50 AM (GMT+1)

Search by date: 6/3/2024

Mihal Gjergji: Mjerë ne, të mundurit!

I mungonte gjysma e atdheut. Erdhi të vendoste një tufë lule te varri i babait të saj. Irina i kërkoi takim Fatos Lubonjës për ta ndihmuar, por ky i fundit, veç dhimbjes dhe përjetimeve të dikurshme, i rrëfeu se çfarë kishte ndodhur në ferrin e të gjallëve. Ishte vajza e intelektualit atdhetar Vangjel Lezho ...

Ndue Dedaj: Emzot Kaçorri, shëlbuesi i pavarësisë

Është për t’u habitur qe me disa figura të kombit kemi një qasje si të dyzuar, të përgjysmët, a thua se jemi ne që vendosim sot se cilët ishin ata në histori dje. As Emzot Nikollë Kaçorri nuk bën përjashtim, edhe pse ai u ndodh në vendin e duhur, në kohën e duhur në misionin më të madh kombëtar, shpalljen e...

Xhelal Zejneli: ''I huaji'' - Metaforë e tjetërsimit njerëzor

“I huaji” është vepra më e njohur e Alber Kamysë (Albert Camus, 1913-1960). Ajo i ka sjellë famë botërore. Kjo vepër shënoi një epokë të re në letërsi. Pasqyroi një vështrim nihilist dhe negativ mbi botën, vështrim pa rrugëdalje, të paraqitur në mënyrë të përkryer me figurën e personazhit kryesor të veprës – Mersosë. Është vepër e absurdit...

Kimete Berisha: Zdravo oj Mimoza!

Si ndjehesh si zemljake që e ke frymëzuar dhe e ke bindur Radojçiqin që të bëhet me ty, kundër veteranëve të UÇK-së!Asnjë veteran nuk t'u ka hidhëruar, sepse nuk të marrin seriozisht.- Por mua nuk më pengon që ti flet me serbë, por më pengon që ti e thërret e para...

Edison Ypi: Rrotull Babait

Rruga e asfaltuar për t'i rënë rrotull Baba Tomorrit kthen majtas pak para Poliçanit.Asfalti është shpikur për të vajtur nëpër restoranta. Asfalti nuk është shpikur për të vajtur nëpër faltore. Aq më pak për t'i rënë rrotull një Shenjtori si Abas Aliu...

Florim Zeqa: A janë mediat tona neutrale në fushata zgjedhore?!

Ditë më parë e bëra një shkrim publicitar për kandidatin shqiptar në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, për një mediumi italian nga i cili e mora këtë përgjigje: “Caro Florim il tuo articolo mi è giunto e mi dispiace dirti che non potrò pubblicarlo in quanto la nostra testata ha rinunciato...

Eda Agaj Zhiti: Fëmija me violinë në burgun famëkeq të Spaçit

Në njërën nga fjetoret e të burgosurve të dikurshëm. Përfytyroj aty Visarin tim, bashkëvuajtës plot, të njohur e të panjohur të tjerë, klerikë, martirët e Kishës shqiptare etj, e zemra më mbushet, veç lotëve dhe me mirënjohje për qëndresën e tyre. Fjalët e Atë Anton Harapit më trondisin...

Kalosh Çeliku: Vrasja e vetëvetes me poezi erotike

Mikut Penës: Skënder Rusi - Ehu, miku im Poet erotik. LirikI armatosur me vargje në brez!Korçën me poezi mbajte gjallëMe Netët e Poezisë Korçare.Vështirë pate t’shpëtosh VetenNga Zonja Vdekje, në pusi.Tinëz, që të vodhi nga PoeziaDhe, e la Korçën veshur në zi...

Kastriot Dervishi: “Epopeja” në Sul të Devollit

Lufta “heroike” kundër shqiptarëve jokomunistë të cilësuar “reaksionarë”, parashikonte vrasjen e tyre, marrjen e pasurisë dhe mobilizimin me forcë si partizanë. Letra e mëposhtme e tregon fare qartë që vetëm me pushtuesin nuk kishin punë...

Blerim Rrecaj: Udhë-ura

Sa do të dojaSa do më pëlqenteQë ju kur të më kërkoniTa dini se ku jam e të viniNëpër udhën-urë të kombit T’i shikojmë bjeshkët krenareQë nisin valle me shamiAto ia thonë bashkë me neNjë këngë bashkimiPër ty Shqipëri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora