E hene, 27.05.2024, 08:32 AM (GMT+1)

Search by date: 5/9/2024

Kalosh Çeliku: Babai me dy revole, n'brez e nën jastëk

Babai përsëgjalli i mbante dy revole. Njërën me leje, e tjetrën pa leje. Unë, si fëmij kurreshtar, kur e shihja tinëz, sesi i pastronte fshehtas tytat e të dyja revoleve në dhomën e tij brenda katër mureve, që nuk guxonte të hyj askush, as edhe vetë Nana, shpesh edhe...

Albert Zholi: Askush si Naimi nuk i ka kënduar dashurisë e mallit për atdhe

“Bagëti e Bujqësia” mbetet një nga veprat më të bukura e më të frymëzuara jo vetëm të Naimit, por edhe të krejt letërsisë së Rilindjes Shqiptare. Askush para Naimit nuk i kishte kënduar dashurisë e mallit për atdhe, krenarisë kombëtare dhe bukurisë së natyrës shqiptare me një pasion...

Albert Vataj: Sakrifica heroike e grave suljote

Arti, në veçanti piktura ka qenë zëri më i fuqishëm që bota ka dëgjuar për sakrificën sublime të grave suljote, për atë guxim të pashembullt dhe emblematik, i tillë sa ka kapërcyer nga e vërteta në legjendë, nga kujtesa e kohës në kujën e përjetimit shprehës artistik...

Timo Mërkuri: Tre poetë - Niko Kacalidha

Poezia "Hënë mitare njëzet vjeçe" e Niko Kacalidhës shfaq një tërësi emocionesh të heroit lirik në një çast intimiteti, duke i shprehur ndjenjat me metafora dhe imazhe sa të bukura aq dhe të misterëshme. Qysh te titulli "Hënë mitare njëzet vjeçe" poeti kombinon elemente artistike dhe realiste...

Përparim Hysi: Të "klonosh" dituritë përmjet një libri

SABIR KRASNIQI, autor i këtij libri pak si unik në llojin e tij, përmjet e-mailit. Një libër hulumtues, i një lloji të veçantë,  i "patretshëm për çdo stomak lexuesish" dhe, pse nuk jam i dhënë pas këtyre librave, ngaqë kohën e kaloj veç me lexime, jo vetëm e lexova, por do të them me dy fjalë për vlerat e këtij libri...

Albert Habazaj: Himn për Nënat shqiptare

Dashurinë më të ngrohtëQë për fëmjët ka nënaAsnjë këngë dot s’e thotëE di zemra e saj përbrenda. Na dha jetë, qumësht e këngë,Nën’ e xhanit, durim madhe,Me rrufetë dhëmb për dhëmbëQan e hesht, hambar me halle...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora