E hene, 27.05.2024, 07:25 AM (GMT+1)

Search by date: 5/8/2024

Xhelal Zejneli: Kosova në prag të pranimit në Këshillin e Europës

Më 16 prill 2024, deputetët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, me shumicën e dy të tretave  e aprovoi raportin e deputetes greke Dora Bakojani (Dora Bakoyannis, 1954- ) me të cilin Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës i rekomandohet që ta pranojë aplikimin e Kosovës për t’u bërë anëtare e kësaj organizate...

Florim Zeqa: Burimi i frymëzimit, qëndresës dhe veprimtarisë atdhetare!

Secili njeri gjatë formësimit, e krijon edhe idolin e tij, mbi të cilin e bazon veprimtarinë e tij atdhetare dhe politike. Edhe pse, pa e takuar asnjëherë në jetën time, idhulli apo frymëzimi shpirtërorë për t’u marrur me veprimtari atdhetare dhe politike ishte njeriu i epokës sonë, presidenti historik Ibrahim Rugova...

Timo Mërkuri: Modernizimi i simbolikës së Odise Kotes

Poezia "Sheh ëndërr një dëshirë" është krijim që shpalos një ndjesi të thellë artistike dhe psikologjike. Qysh në nisje, ajo pasqyron një peizazh të mbuluar nga dëbora e bardhë, një imazh i cili nënkupton një pamje të pastër, por edhe një ndërprerje, apo “fshehje” të qetësisë.  Kjo pamje ka një paraqitje të ndjenjave...

Kimete Berisha: Pse qet shkelma?

Po thua që drafti i Lajçakut për Asociacionin të ka pëlqyer, por nuk pranon ta dërgosh në Gjykatën Kushtetuese, sepse Serbia nuk e ka nënshkruar.Sa je i madh e ke gabim.Pikërisht që nuk pranon Serbia ta nënshkruaj marrëveshjen, domethënë mirë është për ty....

Cikël me poezi nga Tahir Bezhani

E paharruar  ajo  kohë zezonashVitet e shkuara birucave të nxiraAto dhoma të trishta, dy herë dyNjë krevat  përforcuar  mureve të ftohtaNjë tavolinë, një karrige për “pushim”Kur mërzia merrte valë e koka mërdhinteDjersët lagnin fytyrës si bulëza gjethesh n ‘marsDyshemeja  plot lagështi, myk mizorie...

Shyqyri Fejzo: Poezia dhe Ymer Nurka

Poezia, kjo forcë qiellore e pamatë,Udhëtimin e shekujve ktheu në kujtesë.Tradita shkrepëtin shkëndija nëpër natëNdër kohra  poezia, mister do mbesë. Gojëdhëna, në valët e jetës mbijeton.Ngjall nostalgji, ndez zjarr krenarie.Thesar, që kurrën e kurrës s’shteron.Bardët rrojnë brenda çdo poezie...

Vladimir Shyti: Shqipëria po ndryshon!

Më jepni timonin, bekimin tuaj,Dhe bisedojnë me erën, që s’ka formë,Të tjerëve, shkëndija t’egra i lëshojnë sytë,Risia jam unë dhe qime kokës, gjëmb përpjetë. U flakt i nxehti turbullimin, spërkat durimin te flladët,Pulsi juaj troket pa ritëm dhe gorilla kërkon shtet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora