E hene, 27.05.2024, 07:13 AM (GMT+1)

Search by date: 5/6/2024

Visar Zhiti: Gjergji ynë, që je në Qiell

Në përjetësinë e Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, sot në ditëlindjen e 619 të Tij, ndërkohë dhe Dita e Shën Gjergjit, e ç’mund të them unë, kur janë thënë shumë e lavdishëm e vazhdimisht do të thuhen?Që Heroi ynë Kombëtar farkëtoi Arbërinë dhe ndërgjegjësimin heroik se jemi bij të saj dhe vërshoi...

Arbana Xharra: Faqja e zezë, a jeni në tokë të bukës o njerëz?!

Ne Tirane ne protesten pro Palestineseve mbahen pankarta qe i bejne dem ceshtjes se Kosoves dhe kauzes sone shume vjecare per te cilen jane sakrifikuar shume gjenerata. Te krahasohet Hamasi me UCK-ne, eshte agjende e Serbise, Rusise, Iranit e Kines, te gjithe aleateve anti perendimor dhe kunder nesh...

Dorian Koçi: Një datëlindje për Gjergj Kastriot Skënderbeun dhe vepra e tij

Sot mendohet gjerësisht se mund të jetë përvjetori i i lindjes të fatosit të lirisë të shqiptarëve - Gjergj Katrioti Skënderbeut. Barleti dhe historianët e tjerë të mëvonshëm që shkruan për jetën dhe bëmat e Skënderbeut nuk përcaktojnë një datë të saktë të lindjes së tij, por një shumicë të apasionuarish të tjerë pas historisë, kryesisht në...

Nue Oroshi: Përshkrimi i karakterit të Gjergj Kastriotit

Gjergj Kastrioti është heroi ynë më i madh i të gjitha kohërave. Luftërat dhe betejat që kishte zhvilluar Gjergj Kastrioti ishin aq të mëdha sa për kohën kur janë zhvilluar ato ishte e pamundur të imagjinohet një qëndresë kaq e madhe e një populli të vogël karrshi fuqisë ushtarake që kishte në atë periudhë kohore Perandoria Osmane...

Jahja Drançolli: Busti i Kastriotit në Bruksel, Kryeqytet i Europës së Bashkuar

Sot festojmë 619-vjetorin e lindjes së Gjergj Kastrioti-Skënderbeut. Do të festojmë shumë e shumë përvjetorë të tjerë të lumtur që lidhen me vizionin europian të Heroit tonë. Në këtë kontekst, ngritja e monumenteve dhe shesheve në qendrat më të njohura të Europës kushtuar Skënderbeut u tregon miqve tanë për qenien tonë si komb...

Florim Zeqa: Testi demokratik!

Vite më parë kur unë kërkoja ndryshime pozitive në vend, kur unë mendjen e kisha tek ngjizja e një alternative të re politike, shkrimet e mia gjenin mbështetje jashtëzakonisht të madhe tek të gjitha shtresat e popullsisë, filluar nga rrethi i ngushtë shoqëror e deri tek miqësia virtuale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora