E hene, 27.05.2024, 07:00 AM (GMT+1)

Search by date: 5/4/2024

Brahim Avdyli: Portretet dhe statujat që më përqeshin dhe më shokojnë

Të tridhjetën herë e rilexoj këtë histori të një të “çmenduri”, që e quajnë Liridon Koka. Ai nuk është i tillë, por një njeri i varfër nga kombi im, që fle nëpër rrugë, të cilin, të gjithë sa janë marrë me te, edhe nga familja e tij dhe nga pushteti i vendit, nuk e duan dhe e nënçmojnë. E kuptova pse fqinjët...

Kadri Tarelli: Forca e mendimit të çon drejt filozofisë

Para pak ditësh, shkrimtari shkodran Mark Zadeja më dërgoi në Durrës, librin e tij “Forca e Mendimit”. Titull i thjeshtë, që të bën të mendohesh gjatë. Një vepër me rreth 200 faqe, pa hyrje dhe pa asnjë lloj komenti e vlerësimi. Thjesht, drejt për drejt në temë: Shprehje mendimesh, apo siç i quajmë sot me një emërtim modern...

Mihal Gjergji: Një varr për Hodo Nivicën

Nga kronikat e kohës dhe kujtesa e trashëguar në epikën historike, mësojmë se Hodo Nivica ishte një luftëtar i shquar i rezistencës anti-osmane. Janë të pafundme këngët që përjetësojnë emërin dhe bëmat e tij, por çuditërisht ai ka mbetur pa një varr, megjithse u vra mes bashkëluftëtarëve në veriun e Arbërisë...

Feti Tunuzliu: Pantallona prej tullave

Shokut tim, Agim Vërbovci i cili, dallohej ndër ata pak adoleshentë të lagjës sonë i cili me forca t’veta punonte me meditje dhe ndihmonte sadopak mirëqenien e familjes së vet tetë anëtarëshe që varej nga babai minator...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora