E hene, 27.05.2024, 07:55 AM (GMT+1)

Search by date: 5/3/2024

Albert Zholi: Enriko Ceko - Varfëria është e ulur këmbëkryq

Nafta vijon të rritet duke kapur vlerën e 193 lekëve për një litër, ndërsa paralelisht me të, po rriten edhe produktet e tjera, që i duhen bujqësisë. Banorët e zonave rurale shprehen se me rritjen e çmimit të naftës menjëherë janë rritur çmimet e plehrave kimike duke shkuar nga 10 mijë...

Resmi Osmani: Fjalë lamtumire për Prof. Dr. Andrea Shundin

Më 30 prill në Amerikë, Washington Dc. Në moshën nëntëdhjet vjeçare u nda nga jeta Prof. dr. Andrea Shundi. Personalitet i shquar i shkencës bujqësore shqiptare. Lajmin tronditës e dha familja në fb. Lajm i hidhur,për gjithë ne të njohurit, shokët, miqtë dhe bashkpuntorët e tij të shumtë në trojet ku jetojnë shqiptarët...

Kalosh Çeliku: Unë e dua armikun dhe jo ''mikun'

Përsëgjalli, e kam dashur armikun historik. Dhe, jo “vëllezërit” pushtues serb dhe turq. “Mikun”, i cili ditën më ka lëvduar para syve, dhe natën më ka spiunuar edhe me shpifje në polici si “armik” i shtetiti të “përbashkët”. Ose, mesdite ma ka djegur shtëpinë. Para agimit, e ka djegur edhe “xhipin” dritereve të banesës, në lagjen...

Florim Zeqa: Të drejtat diskriminuese të punëtorëve!

Diskriminimi që ju bëhet punëtorëve në sektorin privat në Kosovë nuk ndodhë as në vendet më të prapambetura në botë. Punëtorët e sektorit privat si leva kryesore e zhvillimit ekonomik të vendit, përveqse nuk gëzojnë sigurime shëndetësore, nuk ju paguhet pushimi mjekësorë dhe as...

Bashkim Saliasi: Mollë e kuqe

Në Tomor ku mblidhen retë,jetojnë perënditë për shumë vjet,rreth e qark banorët mblodhi,nga Mollë e kuqe në Skrapar i solli. Në çdo kodër, në çdo arë,gjenden varret e banorëve të parë.këtë e thotë historia,mbuluar me shkarpa e dëllinja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora