E shtune, 10.06.2023, 07:49 PM (GMT+1)

Search by date: 5/24/2023

Ramiz Selimi: Ne ikëm që të mos bëhemi serbë, po ju, pse ikni sot?

Në të kaluarën luftërat kanë pasur për qëllim zgjerimin e hapësirës ekonomike, eksploatimin si dhe plotësimin e fuqisë punëtore përmes dhunës në vendet e okupuara dhe të nënshtruara. Sot forma demokratike duke parë plakjen gjithnjë e më shumë të vendeve të zhvilluara ka ndryshuar mënyrën e veprimit, por jo edhe...

Anton Marku: Mbrëmje e bukur letrare në Vjenë

Në sallën e mbushur përplot të qendrës kulturore ‘‘Brunnenpassage” u mbajt një orë letrare në kuadër të projektit ‘‘Diaspora Blues”. Para publikut shqiptar dhe austriak me poezitë e tyre në gjuhën gjermane u prezantuan dy autorë të rinj, të lindur në Gjermani nga prindër shqiptarë nga Kosova, Elonë Beqiraj dhe Fatbardh Kqiku...

Kalosh Çeliku: Halldupi i Shkupit

Ehu, Xha Derallë! Humorist, dhe satirist i madh shqiptar, që me anegdotat dhe satirat e tua e tejkalove edhe Nastardin Hoxhën. Përderisa, Nastridin Hoxha ishte krijuar nga  populli, ti ishe autori i vërtetë i krijimeve tua artistike, dhe jetove me popullin shqiptar, duke i shartuar te “Jasakët e Tikeve...

Florim Zeqa: Rreziku real nga agresioni ushtarak i Serbisë!

Shkaqet e moszbatimit të marrëveshjeve nga ana e Serbisë tashmë janë të qarta. Ajo, pra Serbia nuk është e kënaqur vetëm me themelimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive siq i garantojnë marrëveshjet e nënshkruara më 2013 dhe 2015 në Bruksel, por ajo po dëshiron diçka më...

Kastriot Dervishi: "Mos t'i pushkatojmë para kampit"

Të njëjtën ditë që katër martirët e revoltës së Spaçit u dënuan me vdekje, Presidiumi i Kuvendit Popullor diskutoi dhe refuzoi faljen e jetës së tyre. Merrte pjesë në diskutim edhe kryetari i Gjykatës së Lartë, Aranit Çela. Drejtonte mbledhjen kryetar Haxhi Lleshi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora