E hene, 27.05.2024, 06:48 AM (GMT+1)

Search by date: 5/2/2024

Albert Zholi: 1 Maji nuk duhet të jetë festë, por Protestë!

Sot është Dita e punëtorëve. Në shumë vende të botës kjo ditë që quhet e shënuar përkujtohet më 1 Maj. Realisht kjo ditë ka dy emërtime: Dita e Punës, ose Festa e Punëtorëve. Sipas mënyrës se si ka ardhur kjo ditë në fakt nuk duhet të quhet Festë po Protestë. Kjo ditë, që festohet më 1 Maj të...

Timo Mërkuri: Modernizmi i simbolizmit i Natasha Lakos

Poezia "Rri dhe dëgjoj hapat e tua" e Natasha Lakos paraqet një portret emocional të një individi që ndien ndikimin e një tjetri në mënyrë të thellë dhe në heshtje, duke përjetuar ndryshime të rëndësishme në botën shpirtërore të tij. Si zakonisht në krijimtarinë poetike të Lakos “subjekti” i poezisë është...

Gani Mehmetaj: Pse u refuzua projekti kapital “Rugova-rilindasi i fundit”?

Juria e Qendrës Kinematografike të Kosovës me ktheu përgjigjen negative për projektin kapital “Rugova-rilindasi i fundit”!Kam punuar dy vjet me regjisorin Artur Tahiraj dhe bashkëpunëtorët për këtë projekt; kemi konsultuar arkivat filmike të disa qendrave ndërkombëtare e kombëtare, kemi shfletuar literaturë dhe kemi biseduar me...

Ilir Sefaj: Lufta si opsion!

Duhet të jesh më shumë se i krisur ta besosh se një ish-ministër i kasapit të Ballkanit, sot president i Serbisë, Aleksandër Vuqiç në një ditë të bukur pranvere do të mund t’i drejtohej popullit serb: “Ja, pas më shumë se një çerek shekulli, ushtria jonë e lavdishme e riktheu territorin e saj të okupuar. Kosova dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora