E hene, 27.05.2024, 08:00 AM (GMT+1)

Search by date: 5/14/2024

Fran Gjoka: Dhuna ndaj fëmijëve shpreh edhe dobësi në punën e shkollës

Realisht ka përmirësime në sistemin e punës së shkollës dhe aktorëve të tjerë, që kanë për mision kultivimin e vlerave pozitive në grupmoshat shkollore. Ato shfaqen dukshëm edhe në përmirësimin e raporteve njerëzore mes palëve mësues- nxënës, nxënës – prind, nxënës - nxënës, në uljen e shkallës së agresivitetit...

Florim Zeqa: N’zemër idealin e bashkimit kombëtar

Ishte hera e parë e paraqitjes së rapsodëve Haxhi & Blend Buqaj dhe Nexhi Dragaj para mërgatës në Itali, të cilët e bën një përformancë të shkëlqyer me këngë të përzgjedhura nga repertoari i pasur i tyre burimor.Përderisa politikanët i ndajnë heronjët dhe dëshmorët në baza partiake, rapsodët e ardhur enkas nga Kosova...

Agim Xh. Dëshnica: Poeti i ndritur Vexhi Buharaja

Tashmë  emri dhe vepra e poetit e dijetarit  të ndritur Vexhi Buharaja njihen e lexohen me ëndje kudo, ku flitet shqip.Në qytetin me tërë ato vlera, Berat, ku jetuan e krijuan Nezim Frakulla, Sulejman Naibi, Hasan Zyko Kamberi dhe poeti mbëtar Naimi,  në familjen e Ibrahim Buharasë ...

Vladimir Shyti: Sugjerimi Hrushovit për zhvillimin e turizmit ne Shqipëri

Mbas viteve 1950, kur Hurshovi udhëhiqte Bashkimin Sovjetik, pas vdekjes të Stalinit që kishte lidhur një aleancë të ngushtë me vendin tonë të udhëhequr nga partia komuniste e Enver Hoxhës, bëri një vizitë miqësore në Shqipëri.Delegacioni Sovjetik mjaft i vëmendshëm vështroi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora