E hene, 27.05.2024, 07:51 AM (GMT+1)

Search by date: 5/13/2024

Kadri Tarelli: Takim letrar

Në kuadër të muajit të letërsisë, prill 2024, në shkollën e Mesme të Bashkuar “B. Hidri”, Shënavlash. Durrës, u organizua një takim mjaft i këndshëm dhe njëherazi i dobishëm, me nxënësit e kësaj shkolle me emër.Tematika ishte: “Kuvendim mbi krijimtarinë letrare të...

Edison Ypi: Magjepsje

Magjepsja nuk ësht larg. Magjepsja ndodhet mes Divjakës, Devollit, Vermoshit, Konispolit. Me këmbë, me  makinë, me rrëzim, me kapërxim, me rrëshqitje, me zarritje, në Magjepsje arrihet kollaj. Për në Magjepsje nuk lypset kallauz, as navigator...

Timo Mërkuri: Moderniteti i vonuar i Natasha Lakos

Poezia "Druaj" e Natasha Lakos shpalos një vizion të thellë dhe të ndjeshëm të përjetimit njerëzor nëpërmjet imazheve të holla dhe të ngjashme me piktura, ku përdorimi i tyre (imazheve) të detajuara si "buzët", "lapsi", "kandili" e "pasqyra" krijojnë një peisazh emocional për lexuesin...

Sali Berisha: Nga zero probleme me fqinjët, në Luftë të Ftohtë si Enveri!

Një miting donkishotesk me frymën e luftës së ftohtë në Athinë.Të dashur miq, Edi Rama që sapo erdhi në pushtet shpalli me krenari doktrinën e njohur të zero problemeve me fqinjët, doktrinë që e aplikojnë diktatorët të cilët për pushtetin e tyre nuk pyesin për interesa kombëtare është sot sherrmbjellësi kryesor në rajon...

Kalosh Çeliku: Kurvat politike

Nuk jam pajtuar Dje, me sistemin Komunist jugosllav. Nuk pajtohem, as sot me Neokomunizmin “maqedonas”, në Maqedoninë e Veriut. “Ditën e çlirimit” (2024) të shqiptarëve nga robëria shekullore, që po vjen me kurva politike “maqedonase” – shqiptare në kurriz të popullit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora