E hene, 27.05.2024, 07:45 AM (GMT+1)

Search by date: 5/12/2024

Fritz Radovani: Imzot Preng Doçi ishte Abati i Mirditës

Preng Doçi ishte shumë i vogel kur mbeti jetim pa Baben e vet në Mirditë.Edhe vorfnia e familjes do t’a bante punen e vet. Ishte afer 9 vjeç kur u njoft me kangët e fesë katolike të këndueme prej Don Bibaj i Bulgerecit.Ishte At Anastasi që e mori Prengen e filloi me i mësue shkrim e këndim...

Enver Bytyçi: Çfarë po fsheh Edi Rama përmes manifestimit “patriotik” në Athinë?!

Atmosferë “patriotizmi” sot në Athinë. Shfaqja nis me këngën “Se në shekuj jam shqiptar” dhe shoqërohet me slloganin “krenar për Shqipërinë”! Titulli kryesor më i përhapur në mediet qeveritare është “Shqipet në Athinë”! Këngëtari shqiptar, Noizi, është në ekstazë, së bashku me shefin e tij shpirtëror, kryeministrin e Shqipërisë...

Kalosh Çeliku: Argatët historik

Formimi i Qeverisë re në Maqedoninë e Veriut, pas zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare (2024), përsëri po zgjohet me argatë shqiptarë: VLEN?! Kopila, që i polli BDI –ja gjatë kohës saj në pushtet. Herë me VMRO -në, e herë me me LSDM -në. Fatkeqësisht, analfabetë shqiptarë në politikë...

Florim Zeqa: Çlirimtarët e harruar nga yryshnikët e pushtetit!

Luftëra kemi pasur edhe në të kaluarën, por asnjëherë heronjët dhe dëshmorët nuk i kemi ndarë në baza partiake. Kurse sot, yryshnikët e pushtetit po i ndajnë padrejtësisht edhe të rënët për liri, po i ndajnë martirët, po i ndajnë heronjët dhe dëshmorët, po i ndajnë veteranët dhe invalidët e luftës që i lanë gjymtyrët e trupit për lirinë që ne sot e gëzojmë...

Kujtim Morina: A thua, do ta lirojnë nga burgu Pjetër Arbnorin!?

Se aty brenda kangjellave të Kuvendit, askush s’e sheh. Edhe ai që afrohet, nuk e sheh përballë por anash. Po sjell parathënien e shkrimtarit për romanin e tij “Shtëpia e mbetur përgjysmë”:Një ditë erdhi në burgun e Burrelit kryetari i Degës së Punëve të Brendshme, Flamur Sinoimeri dhe më...

Sevdail Hyseni: Dialogu “bujqësor”

Disa nga partitëE nisën fushatën,Ditën nëpër serraNëpër oda natën. Sa mirë, që kuptuanKu qëndron fshehtësia,Projektet kësaj radheDo t’i gëzoj bujqësia...

Feti Tunuzliu: Vetmia

Ndjenjë e neveritshme - që trupin pushtonLodhje e rënduar - që mendjen sfidonVuajtje e dhembshme - që shpirtin ngacmonKohë memece - që dot nuk vijon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora