E hene, 27.05.2024, 07:35 AM (GMT+1)

Search by date: 5/11/2024

Edison Ypi: Besprerje Kolosale

Kuçi, maçi, miu, buçi, buçja, derri, dosa, janë bërë bashkë po përgojojnë Amerikën, Europën, Perëndimin. Kusur s'po u lënë. Me Libër Shtëpie i kanë marrë.Tmerrohesh nga ky turp i paparë, kjo lebeti e padëgjuar.Nuk do t'i dëgjosh, dhe mbyll veshët. E pamundur. Klithmat vijnë...

Fahri Xharra: Letaj dhe Belaj në Shqiperi dhe Kroaci

Fjalën e kam fshatrat Letaj dhe Belaj , të cilët i kemi me të njëjtin emër janë si në Shqipëri ashtu edhe në Kroaci . Që janë emra të vjetër ilir  nuk kam dyshim ; por i jam falënderues faktit që Bullgaria e shekullit 11-të nuk paska pas arritur t`iu sllavizojë emrat  në Shqipëri , e as  sundimtarët e ndryshëm të Kroacisë gjer më ditën e sotme....

Ilir Muharremi: Letër nga qielli

Dje natën me vdiqën tre fëmijë. Tre engjuj. Tërë jetën luftova për t’i shpëtuar këto krijesa të vogla e të njoma.  Sapo erdhën në jetë, krejt orët e jetës së tyre qëndrova pranë shpirtrave të tyre. Edhe në çastet kur kishin temperaturë, nën ethet e zjarrta që shkundin trupin e tyre të gjorë, unë ju qëndroja pranë krevatit...

Kimete Berisha: Shtëpia e çmendur

Albin Kurti i ka ftuar opozitën në darkë - në hotel.Hoteli ku do të bisedohet për çështje të brendshme të Kuvendit ka bahçe, ka kamera të fshehura, ka edhe ca buba, ka pishinë dhe marrëveshjet mund të bëhen, sipas disponimit, edhe në saunë...

Baki Ymeri: Poeti i një dhurate hyjnore me aromë arbërore

Remzi Basha na ofron poezi të bukura, sentimentale, të frymëzuara dhe të shkarkuara nga zemra dhe shpirti. Autori shkruan një poezi reflektuese që shpaloset në disa shtresa medituese. Jehona e vargut të tik lind rezonanca të bukura dhe tronditëse. Në vargjet e Remziut projektohen imazhe dhe tema...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora