E shtune, 10.06.2023, 05:44 AM (GMT+1)

Search by date: 5/1/2023

Lutfi Alia: Bala, luftëtari legjendar i epokës Kastriotiane

Në shekullin XV, Arbëria u trondit nga sulmet e vazhdueshme të hordhive barbare të Perandorisë Osmane. Janë të njohura masakrat që kryen turqit në popullatën civile, dihet se pas çdo fushate sulmesh kundër vendit tonë morën robër, që i dërguan në Anadoll; plaçkitën, dogjën dhe shkatërruan vlerat kombëtare arbërore...

Kadri Tarelli: Manastiri, qyteti i shkronjave dhe librit shqip

Para do kohësh, një lajm sa i bukur e i gëzueshëm, aq edhe i pa pritur për mbarë mjedisin dhe botën shqiptare, kudo që jeton dhe punon:Studente Ermira Selimi shpërthen nismën hyjnore për mbarë shqiptarinë: Të krijojë bibliotekën e librit shqip, në qytetin e Manastirit, duke drejtuar thirrjen...

Syrja Etemi: Letra e një adoleshenti të ngujuar

Në ditarin e sotëm do të prezentoj një letër mjaft interesante  të një ish nxënësi të shkollës sonë, që më vizitoi në vendin tim të punës dhe ma dhuroi shkrimin për ta redaktuar dhe për ta publikuar kur do të krijohen kushte më të mira. Në kërkesën time për ta përfshi në ditar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora