E merkure, 17.04.2024, 10:17 PM (GMT+1)

Search by date: 4/2/2024

Fritz Radovani: Terrori komunist ishte e asht i pafund!

Në mes të predhave dhe vrasjeve të organizueme nga presidenca terroriste e Ramiz Alisë, mbi trupat e të rijve Arben Broci 21 vjeç, Besnik Bishanaku 22 vjeç, Nazmi Kryeziu 38 vjeç dhe Besnik Ceka 21 vjeç me 97 vetë tjerë të plagosun studentë, puntorë dhe qytetar Shkodranë...

Kalosh Çeliku: Rimi politik i Ali Ahmetit

Po, veprim i mençur politik - Historik, kohën e fundit në politikë nga “Abazi” i Malit, dhe Sot i Fushës: Që, gjatë këtyre zgjedhjeve luftarake presidentciale dhe parlamentare me “Grupin e Zjarrit”, dhe të Fushës (Ditën e Nesërme). Qafëpërqafe, me kuoalicione në dy Fronte: “Fronti Evropian”, dhe “Grupi Zjarrit” VLEN. Hë për hë...

Agron Gjekmarkaj: Me 2 Prill në Shkodër

Me 2 Prill në Shkoder, në ditën e kujtesës e cila e fton ndërgjegjën qytetare e politike të gjithësecilit për të reflektuar, qendruar e ringritur. Arben Broci, Nazmi Kryeziu, Besnik Ceka, Bujar Bishanaku në kapercyell të historisë u bënë simboli i aspiratave më sublime për liri dhe...

Hamza Halabaku: Ma kurseni nënën

Një ditë, kur do të iki në amshimDo të bëhem temë e bisedave tuajaEmri im do të lakohetHerë në rasën dhanoreHerë në kallëzore.(Ju lutem, ma kurseni nënën)Për të (pa)bërat e mia e të brezit timPër gabimet tona të bëra pa dashjePër punët që na mbetën të pakryeraVazhdoni ju, ku brezi ynë e la,Pa sharje e pa mallkime...

Tahir Bezhani: Hapat e natës

Natën kur i fiki dritatMendimet më shpallin luftëDuke rrahur muret e zemrës së tremburRrugëtimeve me  konflikte  koheE sa ashpër përplasin  shpirtin e trazuarAto mallime të djeguraNgujuar dhomave të vetmisëSi në ankth natën  ndiej  zhurmëKrismë çelësi  në derëE askush nuk futet brenda...

Florim Zeqa: Me guxim dhe besim në fitore!

Shkurti i vitit 2025 është afati kushtetues i zgjedhjeve parlamentare në vend, ndërsa Nëntori i të njejtit vit është afati i zgjedhjeve të rregullta lokale. Përkthyer në gjuhën politike, viti 2025 është vit i fushatave zgjedhore. Kërkesa e opozitës për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare këtë vit, jo vetëm se e palogjikshme...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora