E hene, 04.03.2024, 12:53 AM (GMT)

Search by date: 2/2/2024

Met Rexhepi: Trimi i Emshirit

Mejdi Asllani-Plaku iu paska shkuar në amshim bashkëluftëtarëve çlirimtarë!... Nuk harrohet akti i Tij trimëror në Emshir të Prishtinës, pikërisht në gjendjen më të rëndë të okupimit serbian të Kosovës... Plaku ua shtiri të dridhurat milicisë serbiane, duke mbrojtur me trimëri pragun e shtëpisë së vet në përballje me milicinë gjakatare...

Fritz Radovani: Pak burra u lenë si ky!

Kol Bib Mirakaj në vitin 1942 ishte Minister i Mbrendshem i Fashizmit pranë qeverisë Shqiptare. E vitet kalonin si ujë, pa dallgë e zhurmë...Afrohej fundi i vitit 1944 dhe Shqipnia okupohet nga sllavokomunistët, tue u quejt e “çliruar”, nen zgjedhen e...

Kalosh Çeliku: Asgjë të re në politikë

NGA KALOSH ÇELIKUMjafton, Talat Xheferi si kryeministër i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut me fjalimin në gjuhën Shqipe në Parlamentin e Maqeodnisë, në Shtetin e “përbashkët” Sot, hë për hë. Nesër, “vëllezërve”, në shtetin e “përbashkët”, u dha  një mesazh  politik partive politike shqiptare, edhe ”maqedonase” në,  Shtetin “përbashkët...

Resmi Osmani: Ligjëratë për letrarët e rinj

Nga t’ia nis, nga t’ia filloj? Janë aq shumë ndodhi sa e kam  zor t’i rrëfej, ca më shumë se edhe mund ta mërzis lexuesin durimmadh. Do ta filloj nga gripi. Si edhe gjetkë, qyteti ynë i vogël nuk u shpëtoi epidemive të gripit:Gripit të derrit, gripit të pulave,të zogjve, gripit të qenve, por ndryshe nga qytete e krahina të tjera, tek ne u shfaq një epidemi...

Sami Islami: Vani - ministër

Kur lind fëmija (nëse është djalë) prindërit ia lënë emrin Luan, Sokol, Hekuran dhe emra të tjerë, me dëshirë që kur fëmija të rritet të merr virtyte të emrave që ua lënë: të luanit (trim si luani), të sokolit    ( i shkathtë si sokoli), të hekurit (i fortë si hekuri) etj. Mirëpo zakonisht këto janë vetëm dëshira të prindërve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora