E hene, 04.03.2024, 01:49 AM (GMT)

Search by date: 2/11/2024

Llesh Ndoi: Asgjë e re nga fronti i…

Është në natyrën njerëzore që individi të jetë i pa kënaqur me gjendjen në të cilën ndodhet në një moment të caktuar, e të hedhë sytë të shoh përtej tij. Ngjet përgjithësisht, si me majat: sa ngjet një kodër, shfaqet një majë që synohet si më e larta, sa e arrinë atë del një tjetër më e lartë që lakmohet, e kështu me radhë...

Bajram Çeliku: Kamerr Imer Bllaca (1869-1944)

Kamerr Imer Bllaca lindi në fshatin Jagoll të Kërçovës, fshat i cili gjendet në pjesën veriore të Kërçovës, dhe rrjedh nga një familje bujare dhe e dëgjuar për trimëri dhe patriotizëm. Kjo familje gjatë periudhave të ndryshme dha shumë trima, të cilët me armë në dorë luftuan, turkun, serbin, bullgarin e së fundëmi edhe hordhitë serbo - malazeze...

Kalosh Çeliku: Xhadia

Kopilave politik, që mesdite na i polli Xhadia, dhe pasmesnate na i la pas porte lurekë, ua dimë si shqiptarë Nënën, edhe Babën. Xhadisë (kurvës), i ka hije të shkojë burrë më burrë, por jo edhe politikanëve parti më parti. Përderisa, sot: kryetarit të ASH Arben Taravrit i lanë një plumb automatiku 7.62 para shtëpisë. “Fitore” për karrierë...

Mark Palnikaj: At Kamilo - Njoftime, Shqipëri, 1893

Jemi rreth treqind mijë të krishterë në Shqipëri; janë tetë Dioqeza me shumë famulli, që lulëzojnë dhe është e bukur të shohësh ata malësorë të pagdhendur, agresivë e të egjër, që shoqërojnë famullitarin e tyre në sipërmarrjet më të vështira, meqë për ta ai është një engjëll mbrojtës, është mjeku, avokati, gjykatësi...

Timo Mërkuri: Aktualiteti i simbolit

Ajo që të bën përshtypje te poezia "Kuaj Troje" e Odise Kotes është theksimi se "Zjarrin e vuri Kali i drunjtë në Trojë" dhe nuk përmendet fakti se ishin grekët ata që e dogjën Trojën. Nisur nga kjo duhet të shohim se poezia mund të përdoret për të shprehur mesazhe dhe për të sjellë një kuptim më të gjerë...

Asllan Dibrani: Qeveritarë shqiptarë të Maqedonisë Veriore ku jeni?

Nga një  grup ekstremist  maqedonas të  prirur nga  fryma nacionaliste sllavo maqedane  protestojnë  dhe bllokojnë hyrjen dhe daljen  në Çashkës  dhe Gazi Babe të cilët janë kundër mësimit në gjuhën shqipe në shkollën fillore “Todor Janev”.Pos këtyre  Bashkive ka edhe zona tjera qe cenohet  e drejta  e shkollimit në  gjuhën  amtare shqipe...

Elvi Sidheri: U bëfsh 1000 vjeçe, Tirona ime!

Tirona është e tillë, kaq unike në çdo nuancë të shumanshmërisë së qytetarisë së saj, saqë të gjithëve pa përjashtim, na bën të ndihemi bij të saj, qoftë nëse, si stërgjyshërit e mi, katër breza më parë, kemi ardhur në këtë qytet të bekuar njerëzish të butë, të ëmbël, mikpritës e shpirtmirë, kur ajo do të shpallej kryeqytet nga patriotët...

Përparim Hysi: Gjarpëri

I vetmi gëzim për mua, si i mërguar që jam, është dita kur e mbaj frymën në "Starbucks" se jo vetëm do pi një ekspres, por vetëm atje takoj edhe të njohur.Se këtu, ku jam, në San Petërsburg të Floridës, po nuk pate kokë e makinë, atëherë, ëhë, mbetshë me shëndet se nuk ta ka ngenë njeri që të merret me ty.Po dole, je me fat...

Agron Tufa: Osip Mandelstam (1891 - 1938)

Poezia "Për burrninë zamadhe të shekujve që vijnë" u shkrua në vitin 1931 në sfondin e një krize të revoltës shpirtërore të poetit, që shpërtheu për shkak të persekutimit të tij. Me këtë varg, poeti përpiqet të mbrohet nga shekulli i ujkut, si mburojë, duke mos kuptuar ende se armë të tilla mbrojtjeje i thyen totalitarizmi stalinist...

Atdhe Geci: Te arat e kuqe

Në poezi ka më shumë jetë se jeta jonëmë shumë jetë se të mbjellat e një stinemë shumë jetë se një ditë e bukur, dhemë shumë jetë se një e puthur dashurie Magjia fjalës në poezi  është  e  veçantëat´se kam lënë anash dhe as të harruardisa poezi të mia më parë kanë qenëkëngë të kënduara, e tregime shqiptare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora