E diele, 25.02.2024, 09:49 PM (GMT)

Search by date: 12/2/2023

Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë

Shpesh ndodh në historinë e kombeve – të mëdha e të vogla – që në rrethana e situata të caktuara, nga gjiri i një kombi dalin individë të cilët, me idetë e tyre, ringjallin dhe ndryshojnë jetën dhe historinë e kombit të vet. Unë besoj se i tillë ishte Dr Ibrahim Rugova, për shqiptarët.  A thua është e rastit a po një mister hyjnor që çerek fundin e shekullit të...

Kalosh Çeliku: Shkupi historik pa ditë feste

Shkupi Historik, që sipas të dhënave historike në vitin 1919 ka qenë Qyteti më i banuar me shqiptarë (80 %). Qytet, edhe i rrethuar me katunde shqiptare. Kryeqytet, edhe me më shumë shqiptarë, se Tirana dhe Prishtina, dy kryeqendra të mëdha shqiptare. Dhe, sot ka mbetur me një përqindje simbolike. Shkaku, se: shumica me marrëveshjet...

Nue Oroshi: Masakra e komunistëve grek mbi shqiptarët e Kosovës më 9 Maj 1947 në Kretë të Greqisë

Në mesin e shumë Masakrave që kanë kryer serbët, malazezët dhe grekët që asnjëherë nuk u ngopën me grabitjen e tokave shqiptare hyn edhe Masakra e komunistëve grek më, 9 Maj  të vitit 1947 në Kretë të Greqisë. Kjo Masakër është ndër më të veçantat për llojin e masakrave të kryera. Është e veçantë për faktin se këta shqiptarë atdhetarë që ishin antikomunistë të përbetuar...

Atdhe Geci: Epirotët

Ky diell i zënë Çamërie, dotë shndërrohet në zemërimnë dritë lirie të çlirimtarëvedhe në vetëtima vargmalesh. Ky diell i zënë mbi Çamëriështë plagë e të gjithë nevezemërim  i  të ardhshmëve,kushtrim për diellin e zënë!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora