E diele, 25.02.2024, 09:43 PM (GMT)

Search by date: 12/1/2023

Hazir Mehmeti: Vrasjet që paralajmërojnë gjendjen alarmante të sigurisë në Kosovë

Kosova po përballet me sfida sigurie nga jashtë dhe nga brenda. Qeveria e Kosovës po tregohet e pa aftë në menaxhim dhe sigurim të qytetarëve të saj. Sulmet kriminale nga Serbia ishin dhe janë të pritshme gjithmonë, kur dihet se në qeverinë serbe janë po ata kriminel që ushtruan krime gjenocidi në Kosovë, Bosnje e Hercgovinë, Kroaci (Vukovar) Aleksander Vuqiq dhe Ivica Daqiq dhe shumë tjerë pas tyre...

Fritz Radovani: Atdhetari Luigj Gurakuqi hapi Shkollën Normale t'Elbasanit

Mbas Kongresit të Manastirit me 14 – 22 Nandor 1908, u mbajt Kongresi i Elbasanit nga data 2 – 8 Shtator 1909, ku u vendos hapja e Shkollës së Parë të Mesme Pedagogjike në Gjuhën Shqipe, e njohun me emnin Normalja e Elbasanit. Kjo shkollë do të luente një rol vendimtarë per mësimin e Gjuhës Shqipe nder Trojet tona, si dhe do të kishte per...

Klajd Kapinova: Ngritja për herë të parë Flamurit të Gjergj Kastriotit në Bratile të Deçiqit (6 Prill 1911) dhe ringritja e tij 20 muaj më vonë

Sa herë që shqiptarët brenda dhe jashtë trojeve etnike përkujtojnë Pavarësin e Shqipnis, harrojn me ose pa dashje të ritheksojn se Flamuri i Ringritur në Vlorë, është po ai flamur shqiptar që asht ngrit për herë të parë nga fatosat e lirisë së Malcis të prim nga plaku i urtë e trim Ded Gjon Luli më 6 prill 1911, pra 20 muaj më përpara se po ai flamur, që u Ringrit në Vlonë...

Florim Zeqa: Nivel alarmant i pasigurisë!

Gjatë seancës së djeshme të Kuvendit të Kosovës më bëri pershtypje lulja me ngjyrë të portokallt në kostumet e deputetëve, e vënë në shenjë të muajit kundër dhunës gjinore!Bazuar në këtë simbolikë, krijohet përshtypja sikur ne jemi vendi më i lirë dhe më i avancuar në botë, por fatkeqësisht realiteti po na e thote të kundërten!...

Enver Bytyçi: Mohuesit e pavarësisë mashtrojnë me ditën e flamurit dhe festojnë ditën e çlirimit!

Ta zëmë se gjermani i fundit iku më 29 nëntor, dy ditë mbasi ai kishte ikur prej Malit të Zi në drejtim të Kroacisë! A duhet festuar 29 nëntori? Po sikur gjermani i fundit të ishte larguar më 28 nëntor, pra dtën e pavarësisë së Shqipërisë dhe të ishte festuar në këtë ditë që prej vitit 1945? A duhej festuar edhe në këtë rast? Deri më sot është zhvilluar debat i ashpër, nëse data e çlirimit është data 28...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora